Nowi radni w Radzie Miasta w Katowicach. Większość świeżo upieczonych radnych to kobiety

Na nadmiar świeżych twarzy w Radzie Miasta Katowice nie będzie niestety można narzekać. Z 28 radnych nowej kadencji aż 22 już zasiadało w tym gremium. Najwięcej nowych radnych wprowadza komitet Koalicji Obywatelskiej. To same kobiety. W sumie w Radzie Miasta Katowice będzie 35 proc. pań, a Koalicja Obywatelska ma parytet: wprowadziła do Rady tyle samo pań co panów, po 7.

Radne katowice

O wyborach w Katowicach piszemy też tu:

Koalicja Obywatelska z czterema nowymi paniami radnymi

Wśród radnych Koalicji Obywatelskiej są aż cztery nowe panie radne.

  • Magdalena Skwarek (47 lat) - wybrana z okręgu nr 1 (Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze). Zdobyła 1095 głosów. Startowała w wyborach do Rady Miasta po raz pierwszy. Radna Rady Dzielnicy Piotrowice-Ochojec, aktywistka, działaczka społeczną i pedagożka. Jej głównym celem jest walka z kryzysami psychicznymi młodzieży.
  • Urszula Machowska (63 lata) - wybrana z okręgu nr 2 (Dąbrówka Mała, Szopienice - Burowiec, Janów - Nikiszowiec, Giszowiec, Murcki). Zdobyła 813 głosów. Była nauczycielką, wicedyrektorem, dyrektorem Gimnazjum nr 15 w Giszowcu. Jest przewodniczącą Rady Dzielnicy Giszowiec.
  • Ewa Sadkowska (51 lat) - bezpartyjna, wybrana z okręgu nr 3 (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego - Muchowiec, Brynów część wschodnia - Osiedle Zgrzebnioka, Dąb). Zdobyła 1874 głosy. Absolwentka prawa. Jest dyrektorką Silesia Film, przez lata pracowała w Teatrze Śląskim i NOSPR. Chce się specjalizować w działaniach dotyczących kultury.
  • prof. dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (50 lat) - bezpartyjna, wybrana z okręgu nr 3 (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego - Muchowiec, Brynów część wschodnia - Osiedle Zgrzebnioka, Dąb). Zdobyła 1057 głosów. Absolwentka SP nr 30, III LO im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Śląskiego - Wydziału Filologicznego. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi.

Forum Samorządowe wprowadza tylko jedną nową radną

Forum Samorządowe będzie miało tylko jedną nową radną, Marię Ryś, wybraną z okręgu nr 2 (Dąbrówka Mała, Szopienice - Burowiec, Janów - Nikiszowiec, Giszowiec, Murcki). To przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Giszowiec Mieszkanka Giszowca, wcześniej związana z Szopienicami. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń. Specjalistka w Dziale Zarządzania Dostawami na Uniwersytecie Śląskim. Od 2015 roku Radna Rady Dzielnicy Giszowiec, od 2018 roku pełniąca funkcję Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy. Realizatorka projektów miejskich, współorganizatorka akcji charytatywnych, ekologicznych oraz imprez środowiskowych. Szczęśliwa mężatka, mama dwójki dzieci. Miłośniczka zwierząt, właścicielka suczki Lusi i kota Mruczka.

Maria Ryś, nowa radna Katowic
Maria Ryś, nowa radna Katowic

Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim gronie radnych z poprzednich kadencji i jednego nowego

Z listy Prawa i Sprawiedliwości nowym radnym jest 40-letni Piotr Trząski, radny Dzielnicy Zarzecze i były komendant wojewódzki Ochotniczego Hufca Pracy w Katowicach. Startował z okręgu nr 2, zdobył 2290 głosów. W tej kadencji w Radzie nie zasiadał też Leszek Piechota, ale za to ten doświadczony polityk już wcześniej zdobył mandat radnego, np. w 2006 r., tylko że z listy Platformy Obywatelskiej. Podobnie Mariusz Skiba, obecny wiceprezydent Katowic, był już radnym w latach 2010-2014.

Liczba kobiet w Radzie Miasta Katowice wzrosła o 10 proc.

Rada Miasta Katowice obecnie składa się z 20 panów: 10 z Forum Samorządowego, 6 z KO, 2 z PiS i 2 niezrzeszonych i 7 pań: 2 z Forum Samorządowego, 4 z KO, 1 z PiS. W nowej kadencji na 28 radnych będzie 18 mężczyzn: 7 z KO, 7 z Forum Samorządowego, 4 z PiS oraz 10 kobiet: 7 z KO, 2 z Forum Samorządowego i 1 z PiS. Tym samym pań radnych będzie 35,7 proc. ogółu Rady Miejskiej. To wzrost o 10 proc.

Wybory wieczor wyborczy krupa

Może Cię zainteresować:

Gorąca atmosfera w sztabie wyborczym Marcina Krupy. Obecny prezydent Katowic zdobył, wg wstępnych wyników exit poll 66,5 proc. głosów i wygrał w pierwszej turze

Autor: Katarzyna Pachelska

07/04/2024

Prezydenci 1

Może Cię zainteresować:

W tych miastach nie będzie II tury: Katowice, Chorzów, Żory, Piekary Śląskie i Wojkowice. Znane są już wyniki wyborów samorządowych

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Tomasz slupik1

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024. Po niemrawej kampanii są wyborcze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? Komentarz dr. Tomasza Słupika

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon