Nowoczesny sprzęt dla katowickiego sanepidu. Pomoże zidentyfikować wariant wirusa SARS-Cov-2

Katowicka Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jako jedna z sześciu w Polsce została wyposażona w nowoczesny system sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2. Dzięki niemu możliwa jest szybka i pełna identyfikacja różnych wariantów SARS-CoV-2, a także wykrycie nowych, jeszcze niezidentyfikowanych odmian wirusa.

Nowy sprzęt, pomocny w walce z pandemią COVID-19, już działa w Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczne. To nieduże urządzenie ma pomóc w szybkiej i pełnej identyfikacji różnych wariantów SARS-CoV-2, a także umożliwić wykrywanie nowych, jeszcze niezidentyfikowanych odmian groźnego wirusa.

Przez te 18 miesięcy pandemii środek ciężkości był postawiony właśnie na Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dzisiaj jesteśmy w takim miejscu, gdzie znaczenie Inspekcji Sanitarnej jest niewyobrażalne. W kontekście cyfryzacji, w aspekcie dofinansowania w stacji w Katowicach można śmiało powiedzieć, że sprzęt, który tu się znajduje, do rozpoznawania sekwencji wirusa SARS-2 należy do najlepszych sprzętów na świecie. Nie daje to nam wyjątkowej przewagi konkurencyjnej, ale daje poczucie dużego bezpieczeństwa pod kątem podejmowania kolejnych kroków na poziomie wojewódzkim, regionalnym czy też na poziomie centralnym, rządowym – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Nowoczesny system sekwencjonowania genomu wirusa

Nowoczesny system oparty jest na innowacyjnej technologii NGS (Next Generation Sequencing – sekwencjonowanie nowej generacji), która pozwala poznać sekwencje, czyli kolejność poszczególnych nukleotydów genomu wirusa. Umożliwi to szybką identyfikację wariantów alertowych koronawirusa, do których zaliczamy m. in. wariant Alfa czy Delta, wykrycie jeszcze niezidentyfikowanych wariantów wirusa, a także innych zagrożeń epidemicznych mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla populacji województwa śląskiego.

Kupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego sprzęt pozwala na samodzielnie prowadzenie badań, a tym samym zapewnienie szybkiego i odpowiadającego na wyzwania związane z pojawieniem się mutacji alarmowych nadzoru epidemiologicznego.

Wszystkie laboratoria covidowe funkcjonujące w województwie śląskim będą miały możliwość przekazywania dodatnich próbek do identyfikacji wariantów wirusa SARS-CoV-2.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon