Nowy 40-piętrowy apartamentowiec powstanie przy Strefie Kultury. Katowicki Hong-Kong rośnie w tej okolicy

Katowicka Strefa Kultury obrasta od północy apartamentowcami premium. Trwa budowa dwóch potężnych inwestycji (Atal Olimpijska i Pierwsza Dzielnica) i jednej mniejszej (dwa bloki osiedla Nadgórników 14). Okazuje się, że szykuje się czwarta inwestycja mieszkaniowa w tym rejonie - formalnie to już Bogucice. Mają powstać dwa bloki, z których wyższy będzie miał aż 140 metrów wysokości, czyli więcej niż najwyższy do tej pory biurowiec kompleksu .KTW.

Strefa Kultury z nowymi, nagradzanymi w konkursach architektonicznych, budynkami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i kultowym Spodkiem, z zaaranżowanymi przestrzeniami publicznymi okazuje się łakomym kąskiem - jako prestiżowe sąsiedztwo - dla deweloperów.

Będzie czwarte osiedle apartamentowców w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury w Katowicach

Inwestycje mieszkaniowe powstają już w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy, od strony północnej. To, patrząc od strony MCK na wschód: Atal Olimpijska z 3 budynkami (najwyższy będzie miał 129 m wysokości), osiedle Pierwsza Dzielnica (3 budynki już mają mieszkańców, dwa kolejne są w budowie, w sumie ma być 9 apartamentowców) i Nadgórników 14 (2 apartamentowce).

Teraz okazuje się, że chrapkę na tę część Katowic ma kolejny, czwarty deweloper - Rank Progress z siedzibą w Legnicy. Firma złożyła 20 kwietnia 2023 r. do Urzędu Miasta Katowice wniosek o pozwolenie na wyburzenie budynku biurowego przy ul. Olimpijskiej 11. Szybko, bo już 6 dni później, 26 kwietnia, dostała takie pozwolenie. To jednopiętrowy jasnozielony budynek, gdzie znajduje się m.in. GPW Dystrybucja, frontem stojący od ul. Góreckiego.

Rank Progress planuje wybudowanie w tym miejscu (w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Atal Olimpijska - pytanie, czy nie zasłoni jego mieszkańcom widoku na Strefę i panoramę Katowic) kompleksu dwóch budynków o funkcji mieszkaniowej, połączonych usługowym parterem. Jeśli do tej budowy dojdzie (pojawiają się w Katowicach plotki, że to tylko szachowanie Atala, by mu sprzedać tę działkę), to będzie to największa jak do tej pory inwestycja realizowana przez tego dewelopera - choć ma w planach osiedle na 14 hektarach we Wrocławiu.

Wieża mieszkalna wyższa niż kukurydze, gwiazdy i czarny biurowiec .KTW

Jedna z wież będzie mieć aż 140 m wysokości i 40 kondygnacji naziemnych, co - jeśli powstanie - będzie jej dawać miano najwyższego budynku w Katowicach i w woj. śląskim. Przewyższy bliższego sąsiada, czyli wieżę osiedla Atal Olimpijska o 11 metrów i dalszego sąsiada - czyli czarny biurowiec .KTW - o 5 metrów. Druga wieża będzie nieco niższa - ma liczyć 80 metrów wysokości. Zaplanowano tu ok. 840 mieszkań o metrażu od 27 m2 do 60 m2, na ok. 35 500 m2 powierzchni. Jak widać - żadnych penthouse'ów 100- czy 200-metrowych tu nie będzie. Same mniejsze mieszkania. Za to kompleks ma mieć "przyjazne zielone dachy i zielone tarasy dla mieszkańców".

Na podziemnych kondygnacjach ma się znajdować wielopoziomowy garaż podziemny. W sumie kompleks ma mieć 95 000m2 powierzchni całkowitej.

Dwie pierwsze kondygnacje naziemne będą miały funkcję handlowo-usługową, na powierzchni ok. 5000m2 Funkcja ta zostanie uzupełniona garażem wielopoziomowym naziemnym. Na kolejnych kondygnacjach od strony przestrzeni publicznych będą zlokalizowane mieszkania oraz kolejne poziomy garażowe. Łącznie dla inwestycji deweloper przewiduje ok. 900 miejsc postojowych.

Strefa kultury katowice nowe bloki 6

Może Cię zainteresować:

Deweloperzy osaczają Strefę Kultury w Katowicach. To znaczy: żerują na przestrzeni wybudowanej przez miasto?

Autor: Katarzyna Pachelska

05/05/2023

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Prof. Twardoch: Depopulacja? W Katowicach nie brakuje mieszkań. Brakuje takich mieszkań, w takiej przestrzeni

Autor: Marcin Zasada

12/05/2023

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon