Nowy, dodatkowy przetarg na obsługę linii ZTM. Ma być więcej połączeń autobusowych i nowe metrolinie

23 lutego 2022 r. Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił nowy przetarg na obsługę kolejnych 43 linii autobusowych w metropolii.

Katarzyna Pachelska
Autobus Katowice

Obsługą kolejnych 43 linii, w tym metrolinii, zajmą się zwycięzcy przetargu ogłoszonego dzisiaj przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kontrakty obejmą ponad 60 milionów wozokilometrów, a autobusy będą kursować w kilkunastu gminach.

Nowe połączenia autobusowe

Nowy przetarg ma pozwolić rozszerzyć siatkę połączeń i uruchomić kolejne linie metropolitalne.

– Zapraszamy do współpracy przewoźników, których pojazdy, spełniające nasze wymagania, w ciągu ośmiu lat wykonają łącznie 62,5 milionów wozokilometrów. Przedsiębiorstwa, które przedstawią najlepsze oferty w dwóch proponowanych częściach przetargu, zajmą się obsługą linii dobrze znanych naszym pasażerom oraz całkiem nowych, w tym metrolinii – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Współpraca nie przy konkretnych liniach

Jednym z głównych celów ogłoszenia przetargu jest uruchomienie linii metropolitalnych. Przewoźnicy, którzy zaoferują najlepsze warunki, przy wykorzystaniu ponad 100 autobusów będą współpracować z ZTM przez osiem lat. Współpraca będzie obejmować określoną liczbę wozokilometrów, a nie konkretne linie, co daje organizatorowi komunikacji większą elastyczność, m.in. w planowaniu siatki połączeń i bieżącego zarządzania ruchem. Możliwe będzie zlecanie realizacji zarówno tych połączeń, które można już znaleźć w rozkładach jazdy, jak i całkiem nowych. Rozstrzygnięcie przetargu ułatwi także organizację autobusowej komunikacji zastępczej. Konieczność jego wszczęcia wynika również z problemów kadrowych PKM-ów.

Monitoring, klimatyzacja, rampy dla wózków

Autobusy przewoźników, z którymi ZTM podpisze kontrakt, będą spełniać normy emisji spalin. Od początku współpracy, czyli już od lipca 2022 roku, standardem będzie też m.in.

  • monitoring,
  • WiFi,
  • klimatyzacja,
  • ogrzewanie,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • urządzenia przytrzymujące rowery, hulajnogi oraz wózki inwalidzkie i dziecięce.

Przewoźnicy swoje oferty mogą wysyłać do 4 kwietnia 2022 r.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon