Nowy neon w Katowicach! Wysoki na cztery piętra reklamuje festiwal mikrowypraw Kierunek GZM

W Katowicach w okolicy Rynku pojawił się nowy neon. Jest wąski, ale wysoki na cztery piętra. Promuje festiwal mikrowypraw Kierunek GZM, którego trzecia edycja odbywa się w weekend 28-30 czerwca 2024 r. w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Tegoroczną edycję festiwalu Kierunek GZM rozpoczęła wycieczka „Świetlna historia Katowic.” W jej trakcie na jednej z kamienic przy wlocie ulicy Pocztowej na katowicki Rynek odpalono neon nawiązujący do wyjątkowej tradycji katowickich neonów. Świeci na czerwono i na biało.

Nowy neon na kamienicy przy ul. Pocztowej w Katowicach

- Kierunek GZM otworzyliśmy kultowym wydarzeniem, bo przecież neony na Śląsku i w Zagłębiu to kultowe historie i opowieści, dla wielu z nas - czar wspomnień i pomost między kiedyś, a dziś – powiedział podczas odpalenia neonu Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – Ten neon na swój sposób oddaje naszą naturę. Neon nie tylko wpływają pozytywnie na miejską estetykę, ale również oświetlają drogę, skupiają wzrok oraz wyznaczają cel. My w GZM również pokazujemy, że możemy wspólnie zmierzać do jednego celu – dodaje Karolczak.

Neon nie tylko przypomina o przypadającym zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca festiwalu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale również odsyła do strony internetowej kierunekgzm.pl, na której informacje o ciekawych wycieczkach i miejscach wartych odwiedzenia mają być umieszczane przez cały rok.

Katowice były rozświetlone niczym Las Vegas

Neon nawiązuje do nieistniejącego już napisu z ulicy Stawowej o podobnym formacie i kształcie.

- Katowice słynęły niegdyś z fenomenalnie rozświetlonego Centrum – mówi Dominik Tokarski, przewodnik wycieczki „Świetlna historia Katowic”, zaangażowany w powstanie neonu. - W latach 50., po wydaniu rządowego dekretu o neonizacji dużych miast w Polsce, przystąpiono do działania. Na głównych ulicach handlowych zaczęły pojawiać się szyldy i postaci, rozbłyskujące po zmroku feerią barw. Neony były projektowane przez zawodowców, zanim zaczęły zdobić lokal, musiały przejść urzędową weryfikację i akceptację. Wieczorową porą zaświecone wspólnie tworzyły niepowtarzalny klimat ulicy i mały swój urok – dodaje Tokarski.

Projekt neonu przygotowała Anna Kopaczewska. Wykonanie to dzieło firmy NEON-IRSA.

W tym roku festiwal Kierunek GZM odbywa się od 28 do 30 czerwca. We wszystkich 41 gminach tworzących GZM odbywa się 178 wycieczek do nietuzinkowych i wyjątkowych miejsc, oraz 2 wydarzenia specjalne. To największy w Polsce festiwal mikrowypraw.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Princok

Może Cię zainteresować:

W 1939 r. węgiel z Kostuchny do Łazisk podróżował "Luftbaną". Historia dawnej liniowej kolejki węglowej w Gostyni

Autor: Arkadiusz Szymczak

29/06/2024

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Szlak neonów spacer pierwszą ścieżką Szlaku

Może Cię zainteresować:

Druga ścieżka katowickiego Szlaku Neonów. Podróż sentymentalna do czasów najlepiej oświetlonego polskiego miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon