Nowy policyjny dron w rękach drogówki. Piraci drogowi ścigani z powietrza

Policja dron

Policjanci ze śląskiego garnizonu pilnują bezpieczeństwa na drogach nie tylko z ziemi, ale także z powietrza. W ręce drogówki trafił nowoczesny dron, który ukróci zapędy piratów drogowych.

Mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z policją autostradową i funkcjonariuszami będzińskiej drogówki sprawdzili już możliwości nowego drona DJI Matrice 200. W czwartek, 6 maja 2021 r., na drogach powiatu będzińskiego po raz pierwszy prowadzili działania przy użyciu bezzałogowca. Ten nowoczesny sprzęt pozwala monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz.

- To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze – czytamy na stronie śląskiej policji.

Policyjny dron z wysokości rejestruje drogowe wykroczenia

Policyjny dron z dużej wysokości może rejestrować popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach i wiele innych. Informacje o sprawcy takiego wykroczenia przekazywane są drogą radiową do czekającego w pobliżu radiowozu, a tam na pirata drogowego będzie już czekał mandat. Sprzęt sprawdził się już podczas pierwszych działań z jego udziałem

- Jego kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy opla w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. Jadący prawym pasem jezdni kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych kobietę, zwolnił i zatrzymał swój pojazd. Jednakże jadący lewym pasem kierowca opla przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając – informuje policja.

Tym razem dla pieszej wszystko skończyło się dobrze, ale dla pirata drogowego już gorzej. Operator kamery poinformował o zdarzeniu patrol drogówki, który zatrzymał kierowcę.

fot. Śląska Policja

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: