Obowiązkowe szczepienia dla 3 grup zawodowych od 1 marca? Rząd ogłosił nowe obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia zamierza zaostrzyć obostrzenia w związku z utrzymującym się wysokim poziomem zakażeń. Wśród nich mają znaleźć się obowiązkowe szczepienia i ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Od kiedy? Minister Niedzielski mówił o 1 marca, tymczasem... - Termin 1 marca nie jest jeszcze ostateczny - powiedział chwilę później Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Twitter/Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Nowy wariant koronawirusa dotarł do Polski, rząd zdecydował się na wprowadzenie zwiększonych obostrzeń, które uderzą głównie w osoby niezaszczepione.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać w nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od 1 marca obowiązku szczepień dla osób:

  • pracujących w oświacie
  • pracujących w ochronie zdrowia
  • pracujących w służbach mundurowych

Dodatkowo rząd zapowiada obostrzenia w zakresie obowiązku okazywania negatywnego testu na koronawirusa.

Musimy podjąć nieco bardziej radykalne restrykcje, bo dotychczasowe nie wywołują efektów. Trzy elementy filozofii obostrzeń: zmiany stosowania certyfikatów – wszystkie miejsca obniżone do 30 proc. z 50 proc. Organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty, żeby zwiększyć objętość (teatry itp.) - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. Kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne 20-23 grudnia i czas przed świętem III króli – zdalna nauka. 10 stycznia powrót do normalnej stacjonarnej nauki. Wydłużenie okresu, żeby nie dochodziło do transmisji, interakcji między dziećmi. Testowanie – każdy pracownik będzie miał dostęp do darmowego testu. Przez formularz na stronach internetowych będzie można się zapisać. Wybranie tej formy testowania nie będzie kierować na domyślną kwarantannę. Do początku stycznia ograniczamy aktywność klubów, dyskotek, innych imprez, z wyjątkiem imprez sylwestrowych - informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sytuacja pandemiczna w kraju i na świecie

We wtorek 7 grudnia 2021 roku liczba w pełni zaszczepionych osób w Polsce wynosi 20 562 999. Oprócz tygodniowych spadków zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, Polska statystycznie schodzi ze szczytu zgonów spowodowanych przez Covid-19. Najwięcej zakażeń Polska odnotowała w środę 1 grudnia 2021 roku. Wtedy zaraziło się ponad 29 tys. osób. Jednak cały czas sytuacja epidemiczna w kraju jest zła. Dodatkowo obawy budzi nowy wariant koronawirusa Omikron.

W Województwie Śląskim na Covid-19 codziennie umiera około 80 osób. Dzienne zakażenia w naszym regionie codziennie wynoszą około 2 tysięcy. W całym kraju dziennie umiera na powikłania spowodowane koronawirusem umiera około 500 osób. Przez ostatni tydzień w Polsce zmarło 2 644 osób. W tym samym okresie więcej zgonów odnotowały jedynie Rosja i Stany Zjednoczone.

Nie widać wyraźnych spadków zakażeń koronawirusem. Nowy wariant na pewno przesądzi o piątej fali - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sytuacja w polskich szpitalach

Kierownik oddziału zakaźnego bytomskiego szpitala dr hab. Jerzy Jaroszewicz mówił: - Od dwóch tygodni praktycznie nie mamy wolnych miejsc. Wolne miejsce czeka na pacjenta godzinę, czasem dwie. To tyle, ile potrzebują salowe, żeby przygotować łóżko. Większość chorych trafia do nas w ciężkim stanienie, z poważnym zapaleniem płuc i saturacją poniżej 80 proc. Ryzyko śmierci jest bardzo wysokie, bo przekracza w takich przypadkach 20 proc. i niestety około 20 proc. chorych umiera. Niestety, bo są to chorzy, których można było uratować, gdyby zgłosili się wcześniej, z saturacją około 93 proc. Wówczas ryzyko śmierci wynosi zaledwie 7 proc.

- To, co obserwujemy, to naturalny wyścig zbrojeń. Wirus chce przetrwać, a żeby przetrwać, musi jak najwięcej osób zakazić. Wariant Alfa łatwiej przenosi się drogą kropelkową, a Delta chętniej korzysta z drogi aerozolowej. W przypadku Alfy wystarczył dystans półtora-dwóch metrów, przy Delcie to zbyt mało. W przypadku Alfy wystarczyła zwykła maseczka, przy Delcie już nie wystarcza. Będą się pojawiały kolejne, jeszcze bardziej zakaźne warianty, takie jak Omikron. Nie wiemy, czy powoduje cięższą chorobę, ale wiemy, że jest bardziej zakaźny. My się szczepimy, odnajdujemy leki, a wirus mutuje, żeby nas przechytrzyć.

Całą rozmowę z dr hab. Jerzym Jaroszowiczem można przeczytać tutaj: „Boże Narodzenie będzie nakładało się na żałobę”. Dziesiątki tysięcy zakażeń i setki zgonów z powodu COVID-19

Lewica chce obowiązkowych szczepień dla wszystkich

Klub Parlamentarny Lewicy złożył w poniedziałek 6 grudnia 2021 roku projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych. Oprócz tego zakłady pracy mają mieć możliwość weryfikacji certyfikatów covidowych. Do sprawy odniosła się tyszanka Gabriela Morawska-Stanecka, która pełni funkcję wicemarszałka Senatu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Lewica proponuje obowiązkowe szczepienia.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?

Obraz 2021 03 25 114944

Nowe obostrzenia od soboty 27 marca. Sprawdź,...

20210121 110613m

Lockdown od 20 marca. Sprawdź, co w Katowicach...