Obskurna baza Zakładu Oczyszczania przy Bankowej, koło Rawy, będzie zburzona i postawiona od nowa

Dzisiaj baza Zakładu Oczyszczania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, położona przy Bankowej, niedaleko Uniwersytetu Śląskiego i innych wyższych uczelni, nie zachwyca wyglądem. Ale to ma się, na szczęście, wkrótce zmienić.

Zakład Oczyszczania MPGK przy ulicy Bankowej w Katowicach, położony tuż przy Rawie, zmieni oblicze na bardziej estetyczne. W dodatku ma się też przeobrazić w miejsce, gdzie mieszkańcy Katowic będą mogli załatwiać rozmaite sprawy. Właśnie został ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Mają one na celu przekształcenie obecnej bazy w nowoczesny obiekt.

Remont ma trwać 9 miesięcy

Zakres prac, który ma obejmować remont to:

  • rozbiórka istniejących budynków i infrastruktury,
  • budowa dwukondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego, wiaty magazynowej z funkcją Gminnego Punktu Zbierania Odpadów z wydzieloną częścią na myjnię kontenerów i sprzętu,
  • budowa infrastruktury otaczającej – garaży, parkingu i ogrodzenia.

Po remoncie kompleks zachowa swoje dotychczasowe funkcje. Pojawi się tam także biuro obsługi klienta, dzięki czemu będzie można załatwić wiele spraw osobiście. Projekt remontu będzie się także wpisywał w zamierzenia zagospodarowania tego rejonu miasta przy jednoczesnym spełnieniu standardów BHP i wymogów wewnętrznych spółki. Termin składania ofert mija 23 maja. Rozpoczęcie prac jest planowane na lipiec 2022 r., a roboty mają potrwać 9 miesięcy.

Można tu oddać odpady

Zakład Oczyszczania Miasta jest częścią infrastruktury MPGK. Do jego głównych zadań należy m.in.:

  • zbieranie odpadów stałych pochodzących z kontenerów i pojemników, koszy na śmieci znajdujących się w miejscach publicznych.

Punkt przy ulicy Bankowej zbiera również odpady biodegradowalne, budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie, a także odpady wielkogabarytowe z ograniczeniem ilościowym. W bazie znajduje się także zaplecze pozwalające na mycie i dezynfekcję kontenerów.

Planowana inwestycja jest ważna szczególnie dla mieszkańców śródmieścia. Liczymy, ze unowocześnienie zakładu przyczyni się do większej świadomości o potrzebie segregacji odpadów – nie tylko na poziomie wyrzucania ich do odpowiednich kontenerów, ale także wiedzy, które należy przywieźć do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów, aby nie zalegały w otaczającej nas przestrzeni – podsumowuje Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon