Odbierz kalendarz na 2022 rok za darmo. Akcja IPN w Katowicach. Sprawdź, kiedy się odbędzie

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej rozdaje za darmo kalendarze. To akcja "100 kalendarzy na stulecie Niepodległości". Sprawdź gdzie i kiedy można odebrać taki kalendarz.

IPN Katowice
Kalendarz IPN na 2022 rok

Akcja "100 kalendarzy na stulecie Niepodległości" rozpocznie się w poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 8.00. Pierwsze 100 osób, które pojawią się o tej godzinie w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach (ul. św. Jana 10, III piętro) otrzyma za darmo egzemplarz kalendarza ściennego z serii serii „Z myślą o Niepodległej". Akcja potrwa do wyczerpania nakładu.

Kalendarze też w Muzeum Śląskim i Muzeum Powstań Śląskich

W tym roku do akcji włączą się również Muzeum Śląskie w Katowicach (które udostępniło na potrzeby projektu fotografie ze swoich zbiorów) oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W każdej z tych instytucji również czeka po sto kalendarzy dla pierwszych stu osób, które się po nie zgłoszą. Akcja w muzeach trwa w terminie i na warunkach określonych przez obie instytucje.

W ciągu ostatnich czterech lat Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował cztery edycje kalendarzy z serii „Z myślą o Niepodległej”. Na ich kartach przedstawiano najważniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska sprzed stu laty, które zaważyły na losach regionu i jego mieszkańców.

Kalendarz z serii "Z myślą o Niepodległej"

W 2022 r. przypada setna rocznica przejęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im terytoriów Górnego Śląska. Z ziem Górnego Śląska oraz Śląska Cieszyńskiego przyłączonych do II Rzeczypospolitej utworzono województwo śląskie. Tym właśnie wydarzeniom poświęcone są karty kalendarza ściennego na 2022 r. Wydawnictwo jest ostatnim z serii kalendarzy „Z myślą o Niepodległej”, wydawanych od 2018 r. dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowania się jej granic i stanowi zamknięcie tego niezwykłego projektu.

W kalendarzu „Z myślą o Niepodległej” na 2022 r. wykorzystano archiwalne zdjęcia ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon