Odszkodowanie za niepożądane skutki poszczepienne od 12 lutego. Będzie można otrzymać do 100 tys. zł

Od 12 lutego będzie można złożyć wniosek o wypłacenie odszkodowania za wystąpienie niepożądanych skutków po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Będzie to możliwe dzięki ustawie o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych, która wchodzi w życie 27 stycznia. Jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać odszkodowanie?

fot. Pixaby
Vaccination g7c064bf0c 1920

Do 20 stycznia po podaniu ponad 50 mln dawek szczepień przeciw COVID-19 w Polsce odnotowano 17 767 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 14 855 miały charakter łagodny. Oznacza to, że pojawiły się takie powikłania, jak: zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Jednak w części z nich pojawiły się poważniejsze symptomy - wysoka gorączka, chwilowa utrata słuchu, a nawet i zgony. Stanowiły one 3,6 proc. wszystkich NOP-ów.

Jak wynika z najnowszego raportu umieszczonego na stronie GOV.pl od 7 października do 20 stycznia odnotowano 2055 NOP-ów, z czego 242 zgłoszone zostały na Śląsku - w tym jeden zgon. W większości były to łagodne objawy, opisywane jako "zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia". Jednak pojawiały się także i takie, które wymagały hospitalizacji.

Dla kogo odszkodowanie za NOP?

Od lutego osoby, które przeszły ciężkie objawy NOP-u lub wstrząs anafilaktyczny, będą mogły wystąpić o odszkodowanie. Podstawą wypłaconej kwoty będzie udokumentowana hospitalizacja. Na rządowej stronie można przeczytać, za co dokładnie będzie przysługiwać odszkodowanie.

 • w przypadku wystąpienia działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres nie krótszy niż 14 dni;
 • w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji przez okres do 14 dni.

W ustawie określone zostało, że świadczenie zostanie wypłacone dla osób, które przyjęły szczepienie po 20 grudnia 2020 roku przeciw COVID-19. Wypłaty będą działać wstecz, czyli otrzymają ją pacjenci, u których NOP-y pojawiły się od startu akcji szczepień.

Jaką kwotę można otrzymać?

- Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty, a jej wysokość będzie przede wszystkim zależała od długości okresu hospitalizacji - wynika z komunikatu rządowej strony.

Świadczenia mieszczą się w konkretnych widełkach:

 • 3 tys. zł - obserwacja na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego,
 • 10 tys. zł - hospitalizacja w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwająca krócej niż 14 dni,
 • od 10 do 20 tys. zł - hospitalizacja trwająca od 14 dni do 30 dni,
 • od 21 do 35 tys. zł - hospitalizacji trwająca od 31 dni do 50 dni,
 • od 36 do 50 tys. zł - hospitalizacja trwająca od 51 dni do 70 dni,
 • od 51 do 65 tys. zł - hospitalizacja trwająca od 71 dni do 90 dni,
 • od 66 do 89 tys. zł - hospitalizacja trwająca od 91 dni do 120 dni,
 • 100 tys. - hospitalizacja trwająca powyżej 120 dni.

Oprócz podstawowych kwot świadczeń, o które będzie można się ubiegać, mogą one zostać podwyższone o:

 • 5 tys. - jeśli zostanie wykonany zabieg operacyjny, metoda leczenia lub diagnostyka stwarzającej podwyższone ryzyko,
 • 10 tys. - hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwająca co najmniej 7 dni,
 • 15 tys. - jeśli wykonany zostanie zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym,
 • 20 tys. - hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwająca dłużej niż 30 dni.

Procedury formalne w celu otrzymania świadczenia

Możliwość złożenia wniosku za NOP zostanie aktywowana od 12 lutego. Wzór dokumentu pojawi się na stronie Rzecznika Praw Pacjenta. Złożenie wniosku będzie odpłatne. Kwota ta wynosi 200 zł. Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił, że jeżeli sytuacja finansowa pacjenta nie pozwoli na wniesienie opłaty, to zostanie on z niej zwolniony.

Świadczenie zostanie przyznane decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta, po zyskaniu opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wynosi 2 miesiące.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon