Odznaczenia państwowe dla małżonków z długoletnim stażem. Jest i nagroda pieniężna

Siedzibę NOSPR-u zdominowały dziś (13 października) pary małżeńskie. Wyjątkowe koncerty wybrzmiały w imię ich długoletniej miłości (ZDJĘCIA).

Na uroczystość zostało zaproszonych blisko 900 par, które mogą się pochwalić minimum 50-letnim stażem życia w związku małżeńskim. Zaproszeń zostało wysłanych więcej niż miało to miejsce w latach ubiegłych, ponieważ uroczystość zeszłoroczna została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa. Z rąk prezydenta Katowic Marcina Krupy, jubilaci odebrali specjalne odznaczenia państwowe.

Gratuluję dostojnym jubilatom tej pięknej rocznicy. Ich obecność tu jest dowodem trwałości waszych rodzin. To z kolei jest podstawą szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Nasi jubilaci tworzą najmniejszą, a tak ważną dla miasta komórkę społeczną, jaką jest rodzina. Bez was, bez waszej siły, przekazywania tradycji, trwania i pielęgnowania więzi — nie byłoby rozwoju naszego miasta. Życzę kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności — powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Odznaczenie państwowe

Uroczystość odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i została uświetniona wyjątkowymi koncertami (podzielonymi na dwie tury, o godz. 13 oraz o godz. 17).

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest państwowym odznaczeniem cywilnym, któremu towarzyszy nagroda pieniężna (w latach ubiegłych było to 700-800 złotych brutto). Małżonkowie wniosek do prezydenta RP o przyznanie odznaczenia składają poprzez Urząd Stanu Cywilnego.

Ślub w Katowicach

W liczbie wspólnie spędzonych lat w Polsce rekordzistami są Stefania i Ignacy Stasiakowie, którzy pobrali się w 1931 roku i przeżyli razem 82 lata. W Katowicach przodują w tej statystyce państwo Marta Anna i Stanisław Gallowie, których związek trwał przez 76 lat. A w całym 2020 roku w Katowicach blisko tysiąc par zaufało sobie sakramentalnym „tak”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

NOSPR atrapa organów

Sala koncertowa NOSPR idzie do remontu

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka