Ogłoszono przetarg na rewitalizację Stargańca. "Zielona ofensywa w Katowicach trwa"

Ogłoszono przetarg na rewitalizację Stargańca, który niegdyś był jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Katowic i Mikołowa. - Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów bardzo mocno żył - mówi prezydent Marcin Krupa.

Starganiec prze lata był jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Katowic oraz Mikołowa. W latach 70. powstał tutaj ośrodek wypoczynkowy dla pracowników Huty Baildon, a nad wodą bawiły się całe pokolenia. - Starganiec znam doskonale z moich młodzieńczych lat, kiedy jeździłem tam w letnie upalne dni, żeby ochłodzić się w stawie i basenie, który tam funkcjonował - opowiadał w 2018 roku prezydent Marcin Krupa. Wówczas Katowice, Mikołów oraz Lasy Państwowe podpisały list intencyjny w sprawie rewitalizacji tego terenu.

"Zielona ofensywa w Katowicach trwa"

Po ponad trzech i pół roku Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na modernizację terenu wokół stawu, który ma zostać zaadoptowany na kąpielisko. W planach jest utworzenie plaży z prawdziwego zdarzenia, wraz z m.in. altaną piknikową, ławkami oraz leżakami, a także ścieżek rowerowych, miejsca dla foodtrucków i nowego oświetlenia.

- Głównym elementem projektu jest wykonanie pomostu składającego się z dwóch części - stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej. Zupełnie nową atrakcją będzie także boisko do siatkówki plażowej, które powstanie w okolicach małego stawu - wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Rewitalizacja Stargańca, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinna zakończyć się w 2023 roku.

- Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów bardzo mocno żył. To miejsce ma być przede wszystkim zielone i służyć rekreacji - uważa prezydent Katowic Marcin Krupa. - Zielona ofensywa w Katowicach trwa - podkreśla.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?

Akcja Wyzwanie parkowanie Katowice

Wyzwanie parkowanie Katowice. Za nami drugi tydzień akcji

Piotr adamczyk

Katowice Airport: Była na kwarantannie, a...