Ogłoszono przetarg na rewitalizację Stargańca. "Zielona ofensywa w Katowicach trwa"

Ogłoszono przetarg na rewitalizację Stargańca, który niegdyś był jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Katowic i Mikołowa. - Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów bardzo mocno żył - mówi prezydent Marcin Krupa.

Starganiec prze lata był jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Katowic oraz Mikołowa. W latach 70. powstał tutaj ośrodek wypoczynkowy dla pracowników Huty Baildon, a nad wodą bawiły się całe pokolenia. - Starganiec znam doskonale z moich młodzieńczych lat, kiedy jeździłem tam w letnie upalne dni, żeby ochłodzić się w stawie i basenie, który tam funkcjonował - opowiadał w 2018 roku prezydent Marcin Krupa. Wówczas Katowice, Mikołów oraz Lasy Państwowe podpisały list intencyjny w sprawie rewitalizacji tego terenu.

"Zielona ofensywa w Katowicach trwa"

Po ponad trzech i pół roku Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na modernizację terenu wokół stawu, który ma zostać zaadoptowany na kąpielisko. W planach jest utworzenie plaży z prawdziwego zdarzenia, wraz z m.in. altaną piknikową, ławkami oraz leżakami, a także ścieżek rowerowych, miejsca dla foodtrucków i nowego oświetlenia.

- Głównym elementem projektu jest wykonanie pomostu składającego się z dwóch części - stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej. Zupełnie nową atrakcją będzie także boisko do siatkówki plażowej, które powstanie w okolicach małego stawu - wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Rewitalizacja Stargańca, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinna zakończyć się w 2023 roku.

- Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów bardzo mocno żył. To miejsce ma być przede wszystkim zielone i służyć rekreacji - uważa prezydent Katowic Marcin Krupa. - Zielona ofensywa w Katowicach trwa - podkreśla.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

263808123 4552621021450469 7732309271822706924 n

Gieksa już po lidze. Apetyty są większe, ale niesmaku nie ma

OI001999

Płatny parking w Strefie Kultury. Kasy już stoją

Na Nowym Nikiszowcu nadal nie ma sklepów

Na Nowym Nikiszowcu nie ma sklepu, fryzjera czy kawiarni

Jeden z wachlarzy lokomotywowni w Katowicach

Spalony budynek lokomotywowni przeznaczono do rozbiórki