Ogłoszono zwycięzcę Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej. Organizatorem było miasto Katowice

Miasto Katowice podjęło się organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2022. W skład jury weszli: Katarzyna Kozyra, Maria Anna Potocka, Lech Majewski, Tadeusz Słobodzianek i Rudolf Zioło. Laur Konrada 21. edycji otrzymał Jakub Skrzywanek.

A. Ławrywianiec / Katowice Miasto Ogrodów
Jakub Skrzywanek

W sobotę, 26 listopada jury wydało werdykt rozstrzygający 21. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Zwycięzcą okazał się Jakub Skrzywanek ze spektaklem "Śmierć Jana Pawła II" z Teatru Polskiego w Poznaniu. Na sztukę oddano pięć głosów. Każdy juror przekazał reżyserowi „sakiewkę” z 10 tys. zł, zatem łączna kwota nagrody wyniosła 50 tysięcy.

- Nie spodziewałem się, że Laur Konrada trafi wczoraj do mnie, szczególnie jednogłośnie, co wydarza się podobno dopiero drugi raz w historii - tłumaczy Jakub Skrzywanek, zwycięzca festiwalu. - Dla mnie, jako reżysera teatralnego, jest to ogromny zaszczyt, ale dziś czuję szczególnie wdzięczność - dodaje.

Jurorzy o zwycięskim spektaklu

Każdy juror uargumentował swój wybór. W uzasadnieniu pochylili się oni nad ważnymi refleksjami płynącymi ze sztuki.

Katarzyna Kozyra:
- Świętych należy pokazywać również od strony ludzkiej i ten spektakl ujawnił skrywaną przed nami ziemską kondycję polskiego papieża w wymiarze maksymalnym.

Maria Anna Potocka:
- W tej sztuce znalazłam dwie ważne refleksje. Jest coś takiego, że realizm postawiony w kontekście mocnej maszynerii watykańskiej okazuje się niemal nie do wytrzymania. Poza tym, według zasad świętość wymaga makijażu, uniknięcia czegoś, co jest brudem cierpienia. Z tego makijażu świętość została odarta.

Tadeusz Słobodzianek:
To ważny festiwal dla polskiego teatru, decyduje o losach młodych ludzi w przyszłości. Wobec wyboru, przed którym mnie postawiono wybieram Jakuba Skrzywanka.

Lech Majewski:
Nie będę oryginalny. Za przejmującą konsekwencję, prostotę, siłę rażenia - co jest bardzo ważne w sztuce. Gratuluję.

Rudolf Zioło:
Ten spektakl pokazuje oblicza prawdy na temat śmierci i umierania papieża.

Młodzi i zdolni wyróżnieni


Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta Katowic - Marcina Krupę, trafiła do Jagody Szelc, reżyserki spektaklu "Maszyna" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wręczono także nagrody w pozostałych dwóch konkursach odbywających się w ramach festiwalu INTERPRETACJE od 2018 roku.
Za reżyserię najlepszego konkursowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia nagrodzony został Jan Hussakowski za słuchowisko "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Julia Ruszkiewicz została nagrodzona za spektakl "Polowanie" Ishbel Szatrawskiej. Nagroda przyznana została za reżyserię najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu TEATROTEKA realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Nagrodę Dziennika Teatralnego, przyznawaną przez Ryszarda Klimczaka - redaktora naczelnego wortalu teatralnego otrzymała Aleksandra Popławska za rolę w spektaklu "Serce" w reż. Wiktora Bagińskiego z TR Warszawa. Aktorka otrzymała nagrodę rzeczową - grafikę.

Organizatorem festiwalu było miasto Katowice i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon