Olbrzymem z Pyrzowic na Dominikanę. Czarter z biura podróży największym samolotem LOT-u

Biuro podróży Itaka ogłosiło, że podczas sezonu „Lato 2022” realizowane na jego zlecenie rejsy czarterowe z lotniska w Pyrzowicach do Punta Cany w Dominikanie będą obsługiwane za pomocą największego samolotu we flocie Polskich Linii Lotniczych LOT, Dreamlinera.

Piotr Adamczyk
Dreamliner PLL LOT poleci z Pyrzowic na Dominikanę

Największy samolot PLL LOT, Boeing 787, czyli „Dreamliner,” w wersji 9 może zabrać na pokład aż 294 pasażerów w trzech klasach – 24 w biznesowej, 21 w ekonomicznej premium i 249 w ekonomicznej.

Dreamlinerem z Pyrzowic na Dominikanę

Zgodnie z zapowiedziami Itaki, lotowski Boeing 787-9 po raz pierwszy obsłuży wakacyjną trasę z Pyrzowic do Punta Cany 4 czerwca 2022 roku. Rejsy przy wykorzystaniu Dreamlinera będą się odbywać co tydzień, minimum do końca października 2022 roku.

- Dzięki decyzji Itaki pyrzowickie lotnisko umacnia się na pozycji lidera wśród portów regionalnych w segmencie dalekodystansowych bezpośrednich połączeń czarterowych. Od przełomu lutego i marca 2021 roku z Pyrzowic można polecieć na wakacje do Puerto Platy i Punta Cany w Dominikanie oraz Cancun w Meksyku. W listopadzie 2021 roku rozpoczęły się bezpośrednie loty do Varadero na Kubie. Połączenia te obsługiwane są 252 miejscowym Boeingiem 787-8 PLL LOT. W czerwcu 2022 roku dojdzie kolejna trasa do Dominikany, tym razem na zlecenie Itaki, i po raz pierwszy na największym typie statku powietrznego we flocie narodowego przewoźnika, co tylko potwierdza, jak dużym zainteresowaniem cieszy się taka oferta z Pyrzowic - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Jak informuje Tomasik, od 25 lutego 2021, kiedy to po raz pierwsze lotowski Dreamliner obsłużył dalekodystansową trasę czarterowa z Katowice Airport, na wszystkich tego typu kierunkach zanotowano ponad 50 tysięcy podróżnych, a średnie wypełnienie na rejsie wyniosło 96%.

Obsługa kierunków dalekodystansowych samolotem szerokokadłubowym nie byłaby możliwa bez nowoczesnej infrastruktury pyrzowickiego lotniska, m.in. drogi startowej o długości 3,2 km wyposażonej w system ILS CAT II, który umożliwia bezpieczne lądowania w bardzo złych warunkach atmosferycznych.

- Segment podróży turystycznych jest dla nas szczególnie istotny, ponieważ zgodnie z oczekiwaniami odbudowuje się szybciej niż ruch biznesowy. Bardzo cenimy sobie bliską współpracę zarówno z Itaką, jak i z innymi touroperatorami. Dzięki komfortowym i bardzo dobrze przyjmowanym przez pasażerów Dreamlinerom wierzymy, że możliwe będzie dalsze zacieśnianie współpracy z naszym partnerem – mówi Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych LOT-u

Katowickie lotnisko czarterami stoi

Czartery to ważny segment ruchu pasażerskiego w Katowice Airport. Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, loty na zlecenie biur podroży z Pyrzowic w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Od stycznia do końca listopada 2021 roku z siatki połączeń czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało ponad 1,2 mln pasażerów – to 58% wszystkich osób, które podróżowały z Katowice Aiport podczas pierwszych jedenastu miesięcy 2021 roku. Dla porównania, w rekordowym 2019 roku – ostatnim przed wybuchem pandemii – w segmencie ruchu czarterowego odnotowano 2,0 mln podróżnych, co stanowiło 41,4% wszystkich obsłużonych osób, których ogółem było 4,84 mln.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w 2020 roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Prognoza na 2021 zakładała przewiezienie ok. 2,3 mln podróżnych. Lotnisko im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon