On wrócił. Ona też. Scena w Galerii Katowickiej

Teaatr slaski

Koronawirus na długie miesiące znacznie ograniczył możliwości instytucji kulturalnych. Teraz placówki wracają do pracy z nowym zapałem i entuzjazmem. Wśród nich także Scena w Galerii.

Mocny akcent na początek

Już w przyszłym tygodniu w Galerii Katowickiej odbędą się pierwsze, po pandemicznej przerwie, spektakle. Na kim wrażenie wywarła książka Timura Vermesa „On wrócił”, ten z pewnością zainteresuje się nowym projektem instytucji. Aktorzy Teatru Śląskiego przeniosą fabułę tej powieści na sceniczne deski. Próby reinterpretacji znanego dzieła podjął się wielokrotnie nagradzany reżyser Robert Talarczyk. Premiera przedstawienia odbyła się w listopadzie zeszłego roku i wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców, którzy docenili zarówno zdolności Talarczyka, jak i świetny talent obsady, zwłaszcza odgrywającego główną rolę Artura Święsa. Przedstawienie Teatru Śląskiego to groteskowa a zarazem poruszająca opowieść, która rozpoczyna się od wątpliwości, co by było, gdyby...

- Wokół śmierci Adolfa Hitlera krążą rozmaite legendy. A co jeśli nie zginął w bunkrze w kwietniu 1945 roku – wprowadzają do fabuły spektaklu jego twórcy. - Führer budzi się pewnego ranka i ze zdziwieniem stwierdza, że nie jest już w miejscu, gdzie spędzał wczorajszy wieczór. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, trafia do… telewizyjnego programu. Jego płomienne występy, zdolność improwizacji oraz reagowania na sytuację społeczno-polityczną szybko zyskują mu rzeszę fanów i zwolenników. Jego słowa padają na podatny grunt i znajdują szerokie grono odbiorców, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu siły mediów społecznościowych - opowiadają.

Teatralna adaptacji opowiada o sile charyzmy, odwiecznych mechanizmach władzy, społeczeństwie, które tak łatwo ulega wpływom oraz o roli, jaką w tej politycznej grze pełnią media. To także pytanie stawiane widzowi: czy potrafimy uczyć się historii w taki sposób, by nie popełniać znów tych samych błędów?
Szuka będzie wystawiana cztery razy: 19.08., 20.08., 15.09. i 16.09. o godzinie 19:00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) oraz 25 zł (ulgowy) dostępne są na stronie internetowej (https://www.teatrslaski.art.pl/strefawidza/spektakl/121) oraz w kasach Teatru Śląskiego. Ze względów epidemiologicznych widzowie zobowiązanie są wziąć ze sobą maseczkę lub przyłbicę.

Odmłodzony „Potop”

Oprócz wypomnianego spektaklu, aktorzy Teatru Śląskiego mają też plany na kolejne adaptacje. Na warsztat biorą dobrze wszystkim znaną powieść Henryka Sienkiewicza. Reżyser Jakub Roszkowski znów organizuje, przerwane przez pandemię, prace nad „Potopem”. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 17 października.

- Postaci z naszej zbiorowej świadomości, takie jak Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski czy Jan Onufry Zagłoba zyskają nowe życie, by rozprawić się z grubymi warstwami kurzu i lukru, które narosły wokół ich przygód – obiecują organizatorzy.

Przed końcem roku na deskach Sceny w Galerii pojawi się także przedstawienie inspirowane filmem „Amator”. Jak informuje Dyrektor Teatru Śląskiego, obowiązki reżysera powierzono Norbertowi Rakowskiemu.

Scena w Galerii to efekt wieloletniej współpracy Galerii Katowickiej i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Odbywają się tutaj wydarzenia przyciągające prawdziwych koneserów i tych, którzy ze spektaklami przyjaźnią się od niedawna. Organizowane są także wykłady dla seniorów z cyklu „Sztukowanie”. Są to prelekcje o historii sztuki, jej znaczeniu i tajemnicach, które w sobie skrywa. Symboliczna cena biletu (1 zł) pozwala, by każdy zainteresowany mógł sobie pozwolić na małe spotkanie z największymi artystami wszech czasów.

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: