Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Katowic 6 stycznia 2023. Sprawdźcie trasę i program

Już w najbliższy piątek 6 stycznia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku zmieni się trasa orszaku, gdyż uroczysty pochód zacznie się i zakończy w Archikatedrze Chrystusa Króla.

Orszak Trzech Króli odbędzie się też w Katowicach 6 stycznia 2023 roku.

- Orszak Trzech Króli to świetna okazja, by spędzić czas całymi rodzinami i przy okazji przypomnieć sobie o istocie świąt Bożego Narodzenia. Cieszę się, że po przerwie znów chętni przejdą ulicami Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ubiegłym roku zamiast spotkania mieszkańcy mieli możliwość udziału w grze miejskiej pod tytułem „Droga do Betlejem”. Teraz możemy się spotkać osobiście, co tym bardziej warto docenić – dodaje prezydent.

W Katowicach za organizację orszaku odpowiada Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek. W tym roku orszak rozpocznie i zakończy się w rejonie Archikatedry Chrystusa Króla.

Zbiórka uczestników orszaku odbędzie się około godziny 13.30 na placu przed świątynią po uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w archikatedrze. Na miejscu uczestnicy przemarszu będą mogli odebrać od organizatorów śpiewniki i korony. Tam zacznie się także formowanie orszaku, w którym będą szły przebrane w kolorowe stroje dzieci ze szkół i towarzyszący im dorośli. Oczywiście na czele orszaku zobaczymy dosiadających koni trzech króli Kacpra, Baltazara i Melchiora oraz ubranych w stroje śląskie kolędników z gwiazdą betlejemską. Orszakowi towarzyszyć będzie także zespół bębniarzy.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich chcących spędzić ten dzień w cudownej rodzinnej atmosferze i razem z nami cieszyć się z narodzin Pana Jezusa. Uczestnictwo w orszaku to wspaniała tradycja, która rozwija się w Polsce każdego roku, i która przyciąga setki tysięcy uczestników w dziesiątkach polskich miast – podkreśla Agnieszka Gwóźdź, koordynatorka tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek.

Trasa orszaku poprowadzona została ulicami Powstańców, Lompy, Jagiellońską, Wita Stwosza do Katedry. Na tych ulicach może dojść do tymczasowych ograniczeń w ruchu. W samej katedrze około godziny 15.00 odbędzie się wspólne kolędowanie. Dla zebranych wystąpią chóry ze szkół podstawowych Płomień i Kuźnica. Inna trasa to nie jedyna zmiana w tegorocznym orszaku. Organizatorzy zrezygnowali z odgrywanych na trasie przemarszu scenek, w zamian proponując słuchowisko skłaniające do kontemplacji.

Orszak Trzech Króli można nazwać największymi jasełkami na świecie. W Polsce pierwszy orszak został zorganizowany w Warszawie w 2009 roku, łącznie z tegorocznymi wydarzeniami zorganizowanych zostanie ponad 1100 orszaków w całym kraju. Organizatorem ogólnopolskim wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Katowice Chorzowska Stęślickiego Grundmanna

Może Cię zainteresować:

Prawdopodobnie 5 miesięcy. Tyle ma trwać wstrzymanie ruchu tramwajowego na linii wzdłuż Chorzowskiej w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

04/01/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Jest raport o zadłużeniu Katowic. Wiadomo jak wyglądają na tle innych miast wojewódzkich

Autor: Michał Wroński

03/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sylwester z Polsatem, Stadion Śląski

Sylwester z Polsatem 2021 tylko dla zaszczepionych?

252329223 903864306907409 437959300039095131 n

Atrakcje czynne w Święta Bożego Narodzenia 2021

Jarmark Bożonarodzeniowy w 2019 w Katowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach zacznie się 19.11

Bieszczadzka Stodoła Zdjęcie Główne

Poznaj całoroczne apartamenty w samym sercu Bieszczad

Gorlice fot Natalia Pacana Roman

Gorlice – niepisana stolica Beskidu Niskiego

Zdjęcie Główne

Poznaj fascynujący świat Papugarni Carmen w Katowicach

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka