Ostatnia prosta przed Światowym Forum Miejskim. Katowice chcą pokazać swoją transformację

Przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w Katowicach są na ostatniej prostej. Trwa wyposażanie wnętrz przed przyjazdem gości z całego świata. - W trakcie WUF11 chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z ponad 30-letnim okresem wielowymiarowej transformacji, dzięki której udało nam się zmienić charakter miasta - mówi prezydent Marcin Krupa.

W środę, 15 czerwca, mieliśmy okazję zwiedzić teren, na którym odbędzie się światowe Forum Miejskie w Katowicach (WUF11), a także zobaczyć postęp prac wewnątrz i w otoczeniu Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Entry Area, czyli przestrzeń do rejestracji i akredytacji uczestników, która powstała na pl. Henryka Sławika i Józefa Antalla, jest właśnie wyposażana. Niemal gotowe są także sąsiednie dwie sale (Roundtable) na 450 oraz 300 osób, gdzie w formule okrągłego stołu będą odbywać się jedne z najważniejszych spotkań podczas WUF11.

Z kolei wewnątrz MCK stworzono Chill Zone - strefę relaksu, w której mają toczyć się zakulisowe rozmowy, a także Networking Events - 20 pomieszczeń o pojemności do 100 osób, w których będą toczyć się sesje warsztatowo-dyskusyjne. Co ciekawe, aby zapewnić odpowiedni komfort rozmów na ograniczonej przestrzeni, będą się one toczyć przy użyciu słuchawek.

Siedem głównych tematów WUF11

Hasłem tegorocznego Światowego Forum Miejskiego (26-30 czerwca), które po raz pierwszy w historii odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej, to: "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Dyskusje będą toczyć się wokół siedmiu tematów:

  • miasta sprawiedliwe,
  • zielona przyszłość miast,
  • innowacje i technologie,
  • budowanie odporności miast,
  • planowanie i zarządzanie miejskie,
  • przyszłość gospodarki i finansów miejskich,
  • reagowanie na kryzysy i odbudowa miast.
- W związku z wojną w Ukrainie będziemy rozmawiać o odbudowie miast po konfliktach zbrojnych oraz katastrofach naturalnych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, przed którymi stoi Ukraina, która wymaga odbudowy miast, będziemy dyskutować o tym, jak zrobić to nie tylko na poziomie infrastrukturalnym, ale również społecznym - tłumaczy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ważnym tematem WUF11 ma być także dostępność miast dla osób z niepełnosprawnościami. Samo wydarzenia ma postawić mocny nacisk na ten aspekt.

Strefy tematyczne w Katowicach

Goście Światowego Forum Miejskiego będą mogli odwiedzić polski pawilon. Polska będzie także gospodarzem dwóch debat. Pierwsza z nich to „Krajowe polityki miejskie w zmieniającym się świecie” z udziałem ministrów m.in. Czech, Słowacji, Niemiec oraz Szwecji. Druga z nich skupi się natomiast na odbudowie społeczności i sąsiedztwa po wojnie.

- W trakcie WUF11 chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z ponad 30-letnim okresem wielowymiarowej transformacji, dzięki której udało nam się zmienić charakter miasta - z przemysłowego w nowoczesne centrum biznesowe i kulturalno-usługowe - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszkańcy Katowic będą mogli zwiedzić Urban EXPO podczas Światowego Forum Miejskiego, a także wziąć udział w koncertach, spektaklach, a nawet potańcówkach. W mieście powstanie jedenaście stref tematycznych, w których będą odbywać się wydarzenia towarzyszące WUF11.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon