Ostatnie dni otwarcia Bugli w te wakacje. MOSiR podsumował wakacje: To był udany sezon

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podsumowuje tegoroczny sezon na otwartych kąpieliskach i wodnych placach zabaw. Wg tej miejskiej instytucji kończy się on sukcesem. Przed nami ostatnie dni ostatniego otwartego kąpieliska, czyli Bugli.

Sezon na basenach przy Rolnej i Gliwickiej już dobiegł końca. edynie największe kąpielisko, czyli Bugla, będzie otwarta do 31 sierpnia. Jednocześnie MOSiR planuje zmiany, by baseny jeszcze lepiej służyły mieszkańcom.

- Okres wakacji powoli dobiega końca i trzeba przyznać, że w tym roku mieliśmy wiele nie tyle ciepłych, co wręcz upalnych dni. Dlatego w Katowicach przykładamy dużą wagę do oferty miejsc, które sprawiają, że możemy te dni atrakcyjnie i bezpiecznie spędzić w mieście. W tym roku w sezonie letnim do dyspozycji mieszkańców było 9 takich miejsc – 3 baseny otwarte, 4 wodne place zabaw i 2 kąpieliska w ramach Doliny Trzech Stawów i stawu Morawa, na których utrzymanie sumarycznie wydamy w tym roku ok. 5 mln zł – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Rekordowa frekwencja na otwartych basenach w Katowicach

Najpopularniejszym miejscem do wypoczynku w upalne dni jest basen Bugla, który w ubiegłym roku odnotował 37 tys. wejść. W tym sezonie obiekt cieszył się ogromną popularnością – wejść było prawie 60 tys. Jeszcze większy wzrost odnotowano na basenie przy ul. Rolnej, który niemal dwukrotnie poprawił swój wynik. Mieszkańcy odwiedzili go 23 tys. razy w tym roku. W ubiegłym wejść było 12,5 tys.

- W ubiegłym roku wielu zarządców basenów obserwowało spadek liczby użytkowników, który wynikał z pogody oraz prawdopodobnej ostrożności związanej z obawami o zakażenie COVID-19. W tym roku widać rynkowe odbicie, o którym świadczy wzrost frekwencji na Bugli o 58% i ORW Rolna aż o 85% - mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR. - W tym drugim przypadku aż tak duży wzrost jest m.in. efektem otwarcia basenu tydzień wcześniej niż zazwyczaj. Było to widoczne zwłaszcza w pierwszy weekend sezonu, gdy przed kasami brynowskiego obiektu ustawiały się kolejki, których długo w tym miejscu nie widziano. Dodatkowo wielu klientów odwiedzających dotąd tylko i wyłącznie Buglę przypomniało sobie o ORW Rolna. Dotarły do nas wręcz głosy, że w pewnych kręgach zapanowała swoista „moda na Rolną” – dodaje.

Zmiana organizacji działania kąpielisk

Wzrost zainteresowania zanotowano także w internetowym kanale sprzedaży biletów. O ile w ubiegłym roku w sieci sprzedanych zostało ok. 20% biletów, to w tym sezonie już niemal co trzeci zakup odbywał się przez internet. Efekt tej cyfryzacji to zarówno mniejsze kolejki, jak i możliwość ograniczenia kosztów pracy kas o 40%.

Tegoroczny sezon przyniósł nie tylko zmiany w liczbach odwiedzających, ale także w organizacji działania. Kąpielisko przy Rolnej zostało otwarte o tydzień wcześniej niż w ubiegłych sezonach. Zmodyfikowano godziny otwarcia Bugli – z 9:00 do 18:00 na 10:00 do 19:00, co spotkało się z zadowoleniem klientów.

Badanie satysfakcji klienta

MOSiR Katowice zorganizował także pierwsze w historii badania satysfakcji klienta. W ankietach wypełnianych przez klientów Bugli, przy pytaniu o ogólną ocenę obiektu zdecydowana większość - 67% ankietowanych - w skali od 1 do 5 wystawia najwyższą notę. 31% ocenia obiekt na 4, a 1% na 3. W tym samym badaniu kwestie bezpieczeństwa w wodzie 78% klientów ocenia bardzo dobrze i dobrze. Dodatkowo 51% ankietowanych uważa, że jakość jest tu lepsza niż w poprzednich latach, 6% jest odmiennego zdania, a 38%, że jest taka sama. Co warte podkreślenia, obecnie obowiązujący cennik oceniany jest przez 66% respondentów jako akceptowalny, 17% przeciętny, a tylko 14% za wysoki. Przypomnijmy, że posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca kupując bilet wstępu na basen Bugla i Rolna mogą skorzystać z 50% zniżki.

- Dość pozytywne oceny cieszą, jednak rozmowy z klientami mają służyć za wskazówkę kierunku kolejnych zmian. Od dłuższego czasu wiadomo, że pożądane przez mieszkańców jest wydłużenie wieczornych godzin otwarcia basenów oraz wcześniejszy start sezonu w czerwcu. Zmiany w tym zakresie, które wprowadziliśmy już w tym roku, będą kontynuowane także w przyszłym – mówi Daniel Muc. – Dodatkowym elementem, który pojawił się w kwestionariuszach, jest potrzeba większej ilości zacienionych miejsc. Dlatego doraźnie, od przyszłego roku na obiektach planujemy znaczące zwiększenie liczby dostępnych parasoli – dodaje.

Z ankiet jednoznacznie wynika, że katowickie kąpieliska przyciągają również osoby z innych miast. 38% ankietowanych to mieszkańcy Katowic, 16% mieszka w Chorzowie, 12% przyjechało z Rudy Śląskiej, a 7% z Siemianowic.

Wodne place zabaw nadal czekają na najmłodszych

Najmłodsi z mieszkańców wciąż mogą korzystać z wodnych placów zabaw. Te zlokalizowane na os. Odrodzenia przy ul. Łętowskiego oraz na os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej będą czynne do 31 sierpnia. Z kolei z placów wodnych przy wejściu od ul. Pułaskiego na Dolinę Trzech Stawów oraz przy Gliwickiej 224 na terenie Młodzieżowego Domu Kultury można korzystać do 11 września.

Katowice w roku 1872 4

Może Cię zainteresować:

Najstarsze fotografie Katowic. Spacer w 1872 roku, czyli młode miasto w budowie [ZDJĘCIA]

Autor: Tomasz Borówka

26/08/2022

Katowice drzewa promenada 1

Może Cię zainteresować:

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pożądają zieleni. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon