Oświadczenie arcybiskupa Wiktora Skworca po złożonej rezygnacji. „Proszę o przebaczenie”

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał oficjalne oświadczenie, w którym odniósł się do decyzji archidiecezji krakowskiej. Duchowny nie ukrywa, że to dla niego najtrudniejszy czas w długoletniej posłudze biskupiej.

ARC
Arcybiskup Wiktor Skworc

W piątek 9 lipca 2021 r. arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Powodem miało być śledztwo Stolicy Apostolskiej w sprawie zaniedbań, jakich miał się dopuścić w sprawie molestowania nieletnich przez dwóch kapłanów diecezji tarnowskiej, w czasach gdy pełnił urząd biskupa tarnowskiego.

Oświadczenie abp. Wiktora Skworca

W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu Archidiecezji Krakowskiej z dnia 9 lipca 2021 r. pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił – pisze w oświadczeniu metropolita katowicki.

Duchowny jednocześnie zapewnia, że w Archidiecezji Katowickiej w ostatnich dziesięciu latach zrobił wszystko, aby uniknąć sytuacji wykorzystania małoletnich przez kapłanów oraz aby zapewnić ofiarom wszelką możliwą pomoc.

Poza skruchą wyrażoną w oświadczeniu, arcybiskup już wcześniej zobowiązał się wesprzeć finansowo wydatki swojej byłej diecezji związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nikiszowiec

W Nikiszowcu zaplanowano coś, co jest wyzwaniem dla miasta

Lux es Silesia dla prof. Mariana Zembali

Petycja przeciwko katolickiej nagrodzie dla prof. Zembali

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?