Grupa przestepcza

Oszukiwali na policjanta. Grupa przestępcza działała na Śląsku i w Anglii

Kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Działała nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii. Przestępcy podawali się za policjantów i okradali swoje ofiary. Wiele osób dało się nabrać na ich sztuczki.

- Osoby współdziałające z szefem grupy dzwoniły do swoich przyszłych ofiar i podając się za policjanta informowały, że znajdujące się na ich kontach bankowych pieniądze są zagrożone. Fałszywy policjant przekonywał swoich rozmówców, że Policja namierzyła szajkę oszustów, jednak by oszczędności były bezpieczne, należy wypłacić je z konta i przekazać stróżom prawa, którzy przechowają pieniądze i oddadzą je po zakończeniu czynności – wyjaśniają katowiccy policjanci.

Grupa przestępcza aktywnie działała w latach 2017-2019. Następnie nieświadome zagrożenia ofiary, przychodziły w umówione miejsce, żeby spotkać się z „policjantami” i oddać im pieniądze. Szajka działała w ten sposób nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także w całym kraju.

Policja z Wydziału Kryminalnego z sekcji do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach deptała przestępcom po piętach. Tuż po otrzymaniu informacji o pierwszych oszustwach, zatrzymali 10 członków przestępczej grupy, którzy usłyszeli 39 zarzutów. Byli to tzw. „odbieracy”, którzy odbierali gotówkę od pokrzywdzonych oraz werbownicy, którzy pozyskiwali do grupy kolejne osoby. Na wolności wciąż jednak pozostawał główny cel kryminalnych, czyli lider szajki, który przecież mógł dalej werbować kolejnych ludzi.

Na szczęście policjanci szybko wpadli na jego trop. Okazało się, że 43-latek kierował grupą przestępczą z Anglii. To właśnie tam spływały wszystkie pieniądze z oszustw. Kryminalni nawiązali współpracę z Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji działającym na terenie Wielkiej Brytanii i wyczekiwali odpowiedniego momentu, w którym będą mogli zatrzymać szefa gangu. Kiedy na początku tego roku śląscy policjanci uzyskali informację, że 43-latek przyjedzie do Polski, by odwiedzić rodzinę, wkroczyli do akcji. Z samego rana weszli jednocześnie do 8 mieszkań w województwie łódzkim. Zatrzymany został 43-letni lider oraz trzech członków grupy w wieku od 36 do 61 lat.

W wyniku przeszukań ich mieszkań policjanci zabezpieczyli luksusowy samochód szefa grupy, biżuterię, zegarki oraz 120 tysięcy złotych w gotówce. Wartość tych przedmiotów to przynajmniej 400 tysięcy złotych.
Wszystkie zatrzymane osoby zostały przesłuchane i usłyszały kilkanaście zarzutów. 43-latek oraz jego dwaj wspólnicy zostali już tymczasowo aresztowani. Czwarty z zatrzymanych został natomiast objęty policyjnym dozorem. Grozi im kara nawet 10 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.
Sprawa jest rozwojowa.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: