Oto najczęściej nadawane imiona w Katowicach w 2022 roku. Niespodzianki? Nie ma

Koniec roku to czas podsumowań. Katowicki magistrat przygotował podsumowanie najpopularniejszych imion. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Zuzanna jest najpopularniejszym imieniem nadawanym dziewczynkom w stolicy województwa śląskiego. Wśród chłopców najwięcej pojawiło się Jakubów.

Pixabay
Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

Zuzanna i Jakub – to najczęściej nadawane imiona w Katowicach w 2022 roku.

- Rywalizacja dotycząca najczęściej nadawanego imienia jest bardzo zacięta. Różnice są niewielkie, a o zwycięstwie zdecydował wybór raptem kilkorga rodziców. W przypadku dziewczynek imię Zuzanna nadano 109 razy, Julia – 102 razy, a Hanna – 98 razy. Podobnie jest w przypadku chłopców. Tu prym wiodło imię Jakub nadane 108 razy. Następny pod względem popularności był Antoni (100 razy) i Nikodem (93 razy) – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

W 2022 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania imienia. Tak było np. w przypadku zdrobnień imion czy propozycji nadania chłopcu imienia Marcepan. Rodzice dziecka tłumaczyli, że bardzo lubią marcepan, dlatego chcieli by syn miał tak na imię – dodaje.

Po raz pierwszy w Katowicach pojawiło się imię męskie Filemon, które w skali całego kraju jest imieniem rzadko występującym, a także żeńskie imię Lilli.

- Po raz kolejny najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Jakub. 50 lat temu to piękne imię męskie zostało nadane w Katowicach zaledwie dwa razy, ale już 20 lat temu aż 136 razy. Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął 2. pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Nikodem wybrany przez 93 rodziców, i to od razu na 3 pozycję, minimalnie wyprzedzając bardzo popularnego od wielu lat Jana – podsumowuje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. - Wśród imion żeńskich liderką po raz kolejny została Zuzanna, która pokonała Julię i zwyciężczynię z ubiegłego roku - Hannę. Pola, która w zeszłym roku wskoczyła do pierwszej dziesiątki umocniła swoją pozycję. Pierwszą dziesiątkę zamyka Emilia, którą wybrało 64 rodziców – dodaje kierownik Kańtor podsumowując żeńskie imiona.

Wśród imion ukraińskich Timur minimalnie pokonał Arsenija, a Olena – Alisę.

W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach zarejestrował 5230 noworodków, czyli o blisko 1000 mniej niż 2021 roku.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2022 roku wygląda następująco:

Imiona żeńskie

Imiona męskie

1

Zuzanna

Jakub

2

Julia

Antoni

3

Hanna

Nikodem

4

Zofia

Jan

5

Maja

Leon

6

Laura

Franciszek

7

Alicja

Mikołaj

8

Pola

Filip

9

Oliwia

Aleksander

10

Emilia

Wojciech


Mecz hokeja na lodzie Dąb Katowice - Zaolzie Trzyniec

Może Cię zainteresować:

Tęsknicie za prawdziwą zimą? Tak to wyglądało w Katowicach 100 lat temu. Obejrzyj archiwalne zdjęcia miasta w latach międzywojennych

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2022

Dłonie ze świeczką (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Zaginiony 31-letni Daniel nie żyje. W Katowicach znaleziono jego ciało

Autor: Katarzyna Pachelska

27/12/2022

Mecz hokeja na lodzie Dąb Katowice - Zaolzie Trzyniec

Może Cię zainteresować:

Tęsknicie za prawdziwą zimą? Tak to wyglądało w Katowicach 100 lat temu. Obejrzyj archiwalne zdjęcia miasta w latach międzywojennych

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon