Owce wprowadzą Zielony Ład? Kuriozalna wypowiedź członek zarządu województwa śląskiego

Owce

Tematem jednej z sesji tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego był Zielony Ład – czyli plan działania na rzecz zrównoważonej i czystej gospodarki. Pod koniec dyskusji zaskoczyła wszystkich Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego, która pochwaliła się… owcami.

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu zakłada, że nasz kontynent do 2050 r. będzie neutralny dla klimatu. Osiągnięcie tego celu wymaga takich działań jak: inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska, wspieranie innowacji przemysłowych czy obniżenie emisyjności sektora energii.

O tym na jakie działania i projekty wpisują się w koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu, o najlepszych praktykach w inwestowaniu i finansowaniu takich proekologicznych działań dyskutowano drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas sesji „Green Deal – analiza i praktyka”.

Owce mają być przykładem na zmiany w gospodarce?

Pod koniec dyskusji zaskoczyła wszystkich Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego. Rozpoczęła od tego, że na sali jest wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który jak się okazuje ma pewne zasługi we wprowadzaniu Zielonego Ładu.

- Jak pan minister Michał Wójcik był radnym sejmiku województwa śląskiego, to był inicjatorem i promotorem tego, że w województwie śląskim powstał program „Owca Plus” i na listę zawodów rzemieślniczych został wpisany zawód juhasa i bacy – przypomniała Beata Białowąs.

Członek zarządu województwa wyliczyła, że gdy ruszał program w naszym regionie było tylko tysiąc owiec, a teraz jest ich ponad sześć razy więcej.

- To jest konkret. Coś, co przez te kilkanaście lat zostało zrobione i ma to wpływ realny chociażby na naszą turystykę, ma wpływ na naszą gastronomię, ma wpływ na nasze życie – podkreśliła Beata Białowąs.

Jako, że członek zarządu województwa temat owiec w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu poruszyła pod koniec sesji, zdążył się do niego odnieść jedyne Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

-Ja by chciał, żeby za parę lat - z całym szacunkiem dla tysiąca owiec - było tysiąc innowacyjnych nowoczesnych firm, które rozwinęły się dzięki tej transformacji i dzięki Zielonemu Ładowi – podkreślił wiceprezes PFR.

Nie sposób się nie zgodzić z wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. Nawet 100 tys. owiec nie przestawi śląskiej gospodarki na ekologiczne tory. Warto też zauważyć, że wiceminister Michał Wójcik, którego zasługi przypomniała Beata Białowąs, jest osobą, dzięki której znalazła się ona w zarządzie województwa śląskiego.

fot. pixabay.com

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: