Palmy wracają do centrum Katowic. Zimą dwie przesadzono do nowych i większych donic

Feniksy kanaryjskie kończą zimowanie. Pogoda pozwala na to, aby palmy wróciły do centrum Katowic. Dwie zostały przesadzone do nowych i większych donic.

ARC
Palmy w Katowicach

Cztery palmy, a dokładnie feniksy kanaryjskie, pojawiają się wzdłuż sztucznego koryta Rawy w centrum Katowic od 2016 roku, ale katowiczanie pamiętają, że podobne drzewa w mieście stawiano dużo, dużo wcześniej.

- Już w latach 60-tych XX wieku palmy w donicach można było zobaczyć w rejonie dzisiejszego Placu Kwiatowego. Ozdabiano nimi kiedyś także wejście do głównego dworca kolejowego. Do dziś można znaleźć je na starych zdjęciach czy pocztówkach - wspomina prezydent Marcin Krupa.

Pięciometrowe feniksy kanaryjskie pochodzą z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie po raz pierwszy pojawiły się w 1924 rok. Od dwóch lat są własnością Urzędu Miasta Katowice.

Niestety w naszych warunkach tego typu drzewa nie mogą przez cały rok stać na świeżym powietrzu, dlatego sezon jesienno-zimowo-wiosenny spędzają w hali Oczyszczalni Ścieków Panewniki, gdzie mają zapewnioną temperaturę 5-10 stopni Celsjusza i odpowiednie nasłonecznienie.

Dwie z nich zostały w tym roku przesadzone do nowych i większych donic, dwie przesadzono już w ubiegłym sezonie. Palmy do centrum Katowic wrócą w środę, 18 maja.

Od kilku dni mieszkańcy mogą wypoczywać także pod palmami w Chorzowie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon