1

Państwo kupi maszty i flagi dla każdej gminy. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Niedawno świętowaliśmy zwycięską Bitwę Warszawską, zwaną Cudem nad Wisłą. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki organizuje specjalną akcję, która ma promować postawy patriotyczne.

Flaga dla każdej gminy

25 sierpnia, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, ruszył projekt o nazwie "Pod biało-czerwoną". Jego organizatorami są: Prezes Rady Ministrów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. W ramach akcji rząd sfinansuje zakup masztów i flag, by każda gmina mogła dumnie celebrować święta narodowe i ważne rocznice. Jest tylko jeden warunek, który samorząd musi spełnić, by uzyskać dotację.

Mieszkańcy danej jednostki terytorialnej muszą wziąć udział w ankiecie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę: bialoczerwona.www.gov.pl i wyrazić chęć posiadania nowej flagi w gminie. Procedura bardzo szybka i nieskomplikowana. Oczywiście, jedno zgłoszenie nie wystarczy. By gmina dołączyła do projektu, zagłosować musi odpowiednia ilość jej mieszkańców. Organizatorzy określili limity dla jednostek o danej liczebności.

  • dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów
  • dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów
  • dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów

Jak widać, nie potrzeba wcale wielu chętnych, by wziąć udział w akcji. Organizatorzy zachęcają jednak, by nie poprzestawać na wypełnieniu minimalnych warunków. Liczą, że zainteresowanie programem podniesie specjalna nagroda dla najbardziej aktywnych gmin. Będzie nią wizyta premiera Mateusza Morawieckiego podczas uroczystości pierwszego wciągnięcia flagi na maszt. Głosy można oddawać do symbolicznej daty: 11 listopada. Ogłoszenie wyników zaplanowano z kolei na 29 listopada.

Ku chwale Ojczyzny

- „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami - opowiadają koordynatorzy akcji. - Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn - dodają.

Inicjatywa ma na celu promocję nowoczesnego patriotyzmu, który przejawia się dzisiaj przede wszystkim w prawidłowych postawach obywatelskich oraz edukacji młodszych pokoleń. Organizatorzy mówią także, że przyczyni się w procesie krzewienia idei zaangażowanego społeczeństwa, świadomego swojej tradycji, historii oraz kultury.

- 100 lat temu o tej porze było już jasne, że Polacy zwyciężyli czerwoną zarazę i obronili całą Europę przed widmem sowieckiego totalitaryzmu - stwierdza premier Mateusz Morawiecki. - Przez kilkadziesiąt lat pamięć o tym triumfie była intencjonalnie wygaszana. Naszym obowiązkiem jest ją pielęgnować, a wiedzę o polskim triumfie przekazywać kolejnym pokoleniom. Służą temu takie akcje, jak program “Pod biało-czerwoną” - tłumaczy premier.

fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

czytaj dyskusję

Polecamy: