Süd Park, Katowice. Wytworne miejsce do spacerów i zażywania relaksu, ale i rozrywki

Dziś znany jako Park Kościuszki Süd Park, czyli Park Południowy, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Był popularnym miejscem spacerów dla mieszczan katowickich. To się nie zmieniło do teraz. Zobaczcie, jak wytwornie się prezentował.

Park imienia Tadeusza Kościuszki w Katowicach jest największym parkiem w mieście. Jego początki sięgają 1888 roku. Został założony jako park miejski na obszarze sześciu hektarów i nazywany był Süd Parkiem, czyli Parkiem Południowym.

W pierwszych dziesięcioleciach XIX i XX wieku w parku powstały pierwsze nasadzenia różnego rodzaju kwiatów, krzewów i drzew. Wytyczono alejki spacerowe i park zaczął nabierać charakteru prawdziwego parku wypoczynkowego i rekreacyjnego.

W 1903 roku na wzgórzu Beaty (najwyższe wzniesienie w pobliżu centrum miasta, 334,4 m n.p.m.) w Sud Parku wybudowano monumentalną, 20-metrową kamienną Wieżę Bismarcka. Na jej szczycie można było rozpalić ogień, którego płomień sięgał 5 metrów. Wieża została rozebrana w 1934 roku.

Swoją drogą, to również wzgórze Beaty jest interesującym elementem parku, bo przez jego szczyt przebiega dział wodny. Centrum Katowic leży w dorzeczu Rawy, która przez Przemszę wpada do Wisły, a południe Katowic leży w dorzeczu Kłodnicy, która wpada do Odry.

Park stopniowo zaczęto poszerzać. Tereny o areale 60 hektarów zostały wydzierżawione od dotychczasowego właściciela, hrabiego Tiele Wincklera. Przed pierwszą wojną światową, w 1912 roku, park został połączony linią tramwajową z centrum miasta. Dla zwiedzających i korzystających z uroków tego miejsca miało to ogromne znaczenie.

W 1925 roku park otrzymał nazwę im. Tadeusza Kościuszki. Obecnie w parku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Warto wspomnieć o historii drewnianego kościółka pw. Św. Michała Archanioła, który został zbudowany w 1510 roku w Syryni (ziemia rybnicka), i w 1934 roku przeniesiony do parku. Drewniany kościółek miał być pierwszą budowlą planowanego wówczas w parku skansenu. Skansen nigdy nie powstał, a kościółek stanowi dziś filię Muzeum Historii Katowic.

Przed II wojną światową w parku powstała słynna wieża spadochronowa, której obrona we wrześniu 1939 roku wpisała się w historię, w związku z wkroczeniem oddziałów Wehrmachtu do miasta. W latach 40. wieża została przez Niemców zniszczona. Dzisiaj w parku znajduje się jej replika.

Odbywały się tu również koncerty w tzw. muszlach koncertowych. Niestety, muszle z uwagi na swoje drewniane konstrukcje ulegały spaleniu i żadna z nich się nie zachowała. Dzisiaj park, który zajmuje powierzchnię 72 hektarów jest również miejscem, w którym odbywają się imprezy kulturowe czy koncerty, np. niedzielne koncerty promenadowe w wakacje.

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Pierwsze lokale w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Pierwsze lokale gastronomiczne w WPKiW. Tak powstawały Łania czy Kamienny Kasztel. Zdjęcia z budowy i pierwszych lat

Autor: Tomasz Borówka

29/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon