Süd Park, Katowice. Wytworne miejsce do spacerów i zażywania relaksu, ale i rozrywki

Dziś znany jako Park Kościuszki Süd Park, czyli Park Południowy, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Był popularnym miejscem spacerów dla mieszczan katowickich. To się nie zmieniło do teraz. Zobaczcie, jak wytwornie się prezentował.

Park imienia Tadeusza Kościuszki w Katowicach jest największym parkiem w mieście. Jego początki sięgają 1888 roku. Został założony jako park miejski na obszarze sześciu hektarów i nazywany był Süd Parkiem, czyli Parkiem Południowym.

W pierwszych dziesięcioleciach XIX i XX wieku w parku powstały pierwsze nasadzenia różnego rodzaju kwiatów, krzewów i drzew. Wytyczono alejki spacerowe i park zaczął nabierać charakteru prawdziwego parku wypoczynkowego i rekreacyjnego.

W 1903 roku na wzgórzu Beaty (najwyższe wzniesienie w pobliżu centrum miasta, 334,4 m n.p.m.) w Sud Parku wybudowano monumentalną, 20-metrową kamienną Wieżę Bismarcka. Na jej szczycie można było rozpalić ogień, którego płomień sięgał 5 metrów. Wieża została rozebrana w 1934 roku.

Swoją drogą, to również wzgórze Beaty jest interesującym elementem parku, bo przez jego szczyt przebiega dział wodny. Centrum Katowic leży w dorzeczu Rawy, która przez Przemszę wpada do Wisły, a południe Katowic leży w dorzeczu Kłodnicy, która wpada do Odry.

Park stopniowo zaczęto poszerzać. Tereny o areale 60 hektarów zostały wydzierżawione od dotychczasowego właściciela, hrabiego Tiele Wincklera. Przed pierwszą wojną światową, w 1912 roku, park został połączony linią tramwajową z centrum miasta. Dla zwiedzających i korzystających z uroków tego miejsca miało to ogromne znaczenie.

W 1925 roku park otrzymał nazwę im. Tadeusza Kościuszki. Obecnie w parku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Warto wspomnieć o historii drewnianego kościółka pw. Św. Michała Archanioła, który został zbudowany w 1510 roku w Syryni (ziemia rybnicka), i w 1934 roku przeniesiony do parku. Drewniany kościółek miał być pierwszą budowlą planowanego wówczas w parku skansenu. Skansen nigdy nie powstał, a kościółek stanowi dziś filię Muzeum Historii Katowic.

Przed II wojną światową w parku powstała słynna wieża spadochronowa, której obrona we wrześniu 1939 roku wpisała się w historię, w związku z wkroczeniem oddziałów Wehrmachtu do miasta. W latach 40. wieża została przez Niemców zniszczona. Dzisiaj w parku znajduje się jej replika.

Odbywały się tu również koncerty w tzw. muszlach koncertowych. Niestety, muszle z uwagi na swoje drewniane konstrukcje ulegały spaleniu i żadna z nich się nie zachowała. Dzisiaj park, który zajmuje powierzchnię 72 hektarów jest również miejscem, w którym odbywają się imprezy kulturowe czy koncerty, np. niedzielne koncerty promenadowe w wakacje.

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Pierwsze lokale w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Pierwsze lokale gastronomiczne w WPKiW. Tak powstawały Łania czy Kamienny Kasztel. Zdjęcia z budowy i pierwszych lat

Autor: Tomasz Borówka

29/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie miasta w stylu noir 11

Jedna noc w śląskich miastach PRL. Obrazki jak z filmów noir

Katowice Jurand Jarecki 25

Najlepsze zdjęcia Katowic lat 60 i 70. Juranda Jareckiego

Spodek dzis

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka

Na Nowym Nikiszowcu nadal nie ma sklepów

Na Nowym Nikiszowcu nie ma sklepu, fryzjera czy kawiarni

Slaska

Wyrzucił śmieci do lasu. Tego się nie spodziewał!

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem.

Wcop drzewo

wCOP drzewo. Rekordowa liczba zgłoszeń