Partia Razem popiera protest medyków. Konferencja Lewicy i OZZPiP na katowickim rynku

Przedstawiciele Razem i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podczas zorganizowanej na rynku w Katowicach konferencji prasowej dobitnie podsumowali stan opieki medycznej w naszym kraju.

Problem źle wynagradzanego personelu medycznego w Polsce wzbiera od lat, a okres pandemii tylko te źle funkcjonujące obszary uwypuklił. Rządowe pomysły na usprawnienie systemu wynagrodzeń okazały się kompletnie chybione i rozsierdziły środowisko pielęgniarek.

Fatalne pomysły rządzących

Nie można uzależniać wysokości wynagrodzenia wyłącznie od wykształcenia, zwłaszcza kiedy najbardziej doświadczone pielęgniarki, które wykonują najtrudniejszą pracę często wyższego wykształcenia nie mają. Rząd od miesięcy pozostaje głuchy na nasze argumenty i nie prowadzi prawdziwego dialogu, dlatego pracownice i pracownicy zawodów medycznych zdecydowali się na protest – mówi Iwona Borchulska, przewodnicząca śląskiego OZZiP.

Zwiększenie środków finansowych

Przedstawiciele partii Razem, Lewicy i związkowcy podkreślają konieczność znalezienia środków finansowych, które mają zasilić budżet służby zdrowia. Lewica już na początku kadencji złożyła projekt ustawy zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 7,2% PKB w ciągu kilku najbliższych lat. Decyzja należy do rządzących, ale biorąc pod uwagę fakt, jak na przestrzeni lat marginalizowany był temat finansowania ochrony zdrowia, trudno z optymizmem i w spokoju ducha wyczekiwać przełomowych rozwiązań.

Bezwzględne statystyki

Pandemia koronawirusa spotęgowała wątki dotychczas upychane pod ministerialne dywany. Skrajne statystyki ukazuje wręcz stan finansowy polskiej służby zdrowia jako główną przyczynę dużej ilości zgonów z powodu COVID-19 w naszym kraju. Państwa, które przeznaczają większe środki na opiekę medyczną, częściej ratowały życie.

W Polsce zginęło ponad 100 tys. osób i pewnie większość tych osób mogłaby żyć, gdybyśmy przez lata nie zaniedbywali służby zdrowia, gdybyśmy płacili tak, żeby ten zawód był atrakcyjny, tymczasem polskie pielęgniarki są coraz starsze i brak opieki jest coraz bardziej doskwierający - mówił poseł Razem z Katowic, Maciej Konieczny.

Będą protestować

Personel pracuje ponad normę, bez należytego wynagrodzenia i w złych warunkach. Średni wiek życia pielęgniarki to nieco ponad 50 lat, a więc 20 lat mniej od przeciętnej Polki. Nowych kandydatek do zawodu brakuje – ubytek kadrowy wśród pielęgniarek w najbliższych latach może osiągać rekordowe wskaźniki.

Dlatego OZZiP planuje kolejne demonstracje. Ogólnopolski protest pracowników i pracownic zawodów medycznych ma się odbyć we wrześniu w Warszawie. Politycy opozycji apelują o solidarność z medykami.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szpital tymczasowy w Pyrzowicach został otwarty wiosną 2021 roku

Śląską służbę zdrowia czekają zmiany. A co z czwartą falą?

Marta Manowska

Marta Manowska ambasadorką Narodowego Programu Szczepień

Zasłużony dla Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Ratownicy medyczni w Katowicach odznaczeni za zasługi

Szczepienie przeciwko HPV

W Katowicach uczniowie mogą się zaszczepić przeciwko HPV

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie oczekiwać na wszystkich krwiodawców

Zbiórka krwi 30 sierpnia. Akcję organizuje Śląska Policja

Kopalnia węgla kamiennego

„Sierpień 80” apeluje o wstrzymanie importu węgla z Rosji

Konferencja KO w Jaworznie

Związkowcy przejęli konferencję Koalicji Obywatelskiej