Pięć rocznic Teatru Śląskiego w Katowicach. Z okazji 115-lecia scena dostała medal Gloria Artis

8 października w Teatrze Śląskim imienia Stanisława Wyspiańskiego odbyła się niezwykła uroczystość, podsumowanie wszystkich pięciu rocznic, które katowicka scena obchodzi w tym roku.

8 października 2022 r. odbyły się urodziny Teatru Śląskiego. Katowicki teatr został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

115. urodziny Teatru Śląskiego

- To dla nas szczególny dzień - mówi Aneta Głowacka, rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego. - Szczególny jest zresztą dla nas cały rok, bo właśnie teraz obchodzimy 115-lecie teatru, 100-lecie sceny polskiej, 25-lecie Rady Mecenasów, 5-lecie istnienia Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” i 5. edycję Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR - dodaje Głowacka.

W tym szczególnym roku jubileuszowym odznaczeni zostali pracownicy Teatru Śląskiego. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, odebrała Bogumiła Murzyńska – aktorka, która we wrześniu świętowała 60-lecie pracy artystycznej. Inni artyści oraz pracownicy administracyjni i techniczni zostali uhonorowani Medalami za Długoletnią Służbę oraz Krzyżami Zasługi przez Wojewodę Śląskiego, a także Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Śląskiego przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Nagrody dla pracowników teatru

Jak co roku w urodziny Teatr Śląski nie tylko świętuje, ale także rozdaje prezenty. - Dziękujemy naszym mecenasom za wsparcie i życzliwość dla katowickiej sceny. W tym roku postanowiliśmy obdarować ich pamiątkową statuetką z wizerunkiem naszego patrona, Stanisława Wyspiańskiego, oraz książką „25 lat współpracy Rady Mecenasów z Teatrem Śląskim”, wydaną specjalnie na tę szczególną okazję - informuje rzeczniczka Teatru Śląskiego.

Mecenasi, zgodnie z tradycją, nagrodzili także wybraną aktorkę i aktora za szczególne osiągnięcia artystyczne w poprzednim sezonie. W tym roku nagrody z rąk przedstawicieli Rady Mecenasów odebrali Karina Grabowska i Artur Święs.

Wręczono także statuetkę „Angelus Kulis”, corocznie przyznawaną przez Roberta Talarczyka wybranej osobie pracującej w teatrze. Tym razem wyróżnienie to odebrała Anna Podsiadło – archiwistka i bibliotekarka, posiadająca posiadająca ogromną wiedzę na temat naszego teatru.

Miss Końca Świata

Może Cię zainteresować:

Wyrzucili go z Polski 40 lat temu. Leonard Dreszer powrócił. Do Korezu. Z niezłą sztuką. O miss i końcu świata

Autor: Katarzyna Pachelska

07/10/2022

NOSPR Katowice

Może Cię zainteresować:

NOSPR czeka na organy. Zabrzmią już w styczniu 2023 r. Sprawdźcie, co jeszcze ciekawego w NOSPR-ze w sezonie 2022/2023

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Naxuj

Letni Ogród Teatralny 2022 w Katowicach startuje w weekend

Tadeusz Bradecki (1955-2022)

Zmarł b. dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego, T. Bradecki

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

Robert Talarczyk: Widziałem czołgi pod "Wujkiem"

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Wizualizacje nowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach

Sala z orkiestronem, jakiej nie ma jeszcze w Katowicach

Adam Baumann

Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego