Pierwsza w historii wspólna inauguracja roku akademickiego 7 katowickich uczelni. Pochód naukowców ulicami Katowic

7 uczelni publicznych mających siedziby w Katowicach zjednoczyło się, by godnie reprezentować Katowice jako Europejskie Miasto Nauki 2024. 30 września w sali koncertowej NOSPR odbyła się pierwsza w historii wspólna inauguracja roku akademickiego. Poprzedził ją pochód naukowców z Rynku do NOSPR ulicami Katowic.

W 2021 roku Katowicom został przyznany tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

To prestiżowe wyróżnienie nadawane przez stowarzyszenie EuroScience po raz pierwszy trafiło do polskiego miasta akademickiego. Uwieńczone sukcesem starania są efektem wspólnego wysiłku miasta Katowice oraz środowiska akademickiego uczelni publicznych, mających siedziby w stolicy regionu. Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń roku 2024, rektorzy siedmiu katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki.

W skład konsorcjum wchodzą:

  • Uniwersytet Śląski - rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek
  • Śląski Uniwersytet Medyczny - rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak
  • Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach - rektor prof. dr hab. Grzegorz Juras
  • Politechnika Śląska - rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach - rektor dr hab. Grzegorz Hańderek
  • Akademia Muzyczna w Katowicach - rektor prof. dr hab. Władysław Szymański

Wspólna międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

Potwierdzeniem współpracy katowickich uczelni publicznych jest pierwsza w historii wspólna inauguracja roku akademickiego, jaka odbyła się w sali koncertowej NOSPR w Katowicach w piątek 30 września 2022 r.

Wcześniej, tuż po godz. 9 rano, z katowickiego Rynku na plac Wojciecha Kilara wyruszył orszak rektorski z przedstawicielami wszystkich siedmiu uczelni, w tym rektorów w strojach reprezentacyjnych, prowadzony przez orkiestrę górniczą KWK "Wujek".

- Spotkało się dzisiaj 7 wyższych uczelni publicznych, które swoje siedziby mają w Katowicach, by wspólnie celebrować rozpoczęcie nowego roku akademickiego - mówił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek. - Powodów do świętowania jest więcej. Jak wiadomo, Katowice otrzymały zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Nauki na rok 2024. Nie byłoby to możliwe bez naszej wspólnej pracy, bez zaangażowania uczelni, których rektorzy zgromadzili się dzisiaj. To nasze starania, nasza aplikacja, nasza wspólna praca z miastem, ze wszystkimi istotnymi podmiotami miasta przyniosła ten tytuł. Chcemy go użyć i wykorzystać dla rozwoju miasta i regionu. Rozwoju, którego fundamentem chcemy uczynić naukę i zaawansowaną, wyższą edukację - podsumował prof. Koziołek.

Wtórowała mu rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Celina M. Olszak. - Dzisiejszy dzień ma wyjątkowy charakter. Potrzebna uczelniom jest autonomia i niezależność, ale z drugiej strony chcemy zaakcentować, że potrzebna nam jest też jedność.

Budżet Obywatelski Katowice

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski 2022. Są już wyniki. 148 projektów do realizacji w całych Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

29/09/2022

Jarmark, Katowice Rynek

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach będzie rekordowo długi. Potrwa aż do 8 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon