Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto w Katowicach. Zakażona kobieta pochodząca z zagranicy

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło informację o wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Wykryła go Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
WSSE w Katowicach

AKTUALIZACJA, godz. 12:30:

Podczas briefingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek potwierdził, że mamy do czynienia z pierwszym wykrytym przypadkiem wariantu Omikron wirusa Sars-CoV-2.

- Procedury zastosowane podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach zadziałały - mówił Jarosław Wieczorek. - Przed zakończeniem szczytu uczestnicy zostali przetestowani. Okazało się, że 3 osoby miały pozytywny wynik testu. Przetransportowano je do izolatorium w Myszkowie. Tam podjęto decyzję, że z uwagi na ryzyko mutacji, konieczne jest przeprowadzenie sekwencjonowania próbek pobranych od tych osób. Dokonała tego Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - dodał.

Obywatelka Lesotho przebywa w izolatorium. Nie wymaga hospitalizacji. Będzie mogła wrócić do swojego kraju, gdy dwa testy wykażą, że nie jest już zakażona Omikronem.

Lekarz z oddziału zakaźnego o Omikronie: Omikron na Śląsku. Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. „Ten wariant rozprzestrzenia się dużo łatwiej niż poprzednie”

AKTUALIZACJA, godz. 12:20:

Ministerstwo Zdrowia donosi, że obywatelka Lesotho, zakażona Omikronem, przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.

Wcześniej pisaliśmy:

W czwartek, 16 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o pierwszym (wykrytym) przypadku Omikrona w Polsce.

Pierwszy przypadek Omikrona w Polsce

"Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. Główny Inspektorat Sanitarny podjął niezbędne działania" - donosi Ministerstwo Zdrowia.

Co ciekawe, wg raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, upublicznionego na Twitterze przez wirusologa Krzysztofa Pyrcia, zakażonym ma być 30-letni mężczyzna. Wersję Omikron wykryto u niego 13 grudnia.

Czym różni się wariant Omikron od pozostałych

Wariant Omikron pierwszy raz oznaczono w Afryce, konkretnie w RPA, 24 listopada 2021 r. Dziś wiadomo, że roznosi się on znacznie szybciej niż nawet wariant Delta, powodując lawinowy wzrost zachorowań. Ostrzega przed tym WHO, Światowa Organizacja Zdrowia. W Stanach Zjednoczonych, procent przypadków COVID-19 spowodowanych przez nowy wariant koronawirusa zwiększył się 7 razy w ciągu tygodnia, od 0,4 proc. do 2,9 proc.

Omikron ma bardzo dużą liczbę mutacji, i z tego powodu może uciekać spod odpowiedzi odpornościowej uzyskanej za pomocą szczepionki.

Na razie mówi się, że Omikron przynosi łagodniejszą formę COVID-19 niż wariant Delta, ale ponieważ został wykryty stosunkowo niedawno, te informacje nie mogą być traktowane jako fakt naukowy.

16 grudnia Ministerstwo Zdrowia zaraportowało ponad 22 tys. zakażonych koronawirusem i prawie 600 zgonów. Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 od początku pandemii przekroczyła 90 tysięcy

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowy punkt wymazowy w Dąbrówce Małej, Katowice

Nowy, całodobowy, punkt wymazowy w Katowicach

Punkt wymazowy na parkingu NOSPR, Katowice

Tu zrobisz bezpłatnie wymaz w kierunku koronawirusa

COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)

Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem

Szpital tymczasowy w MCK

Czy szpital tymczasowy w MCK zostanie ponownie otwarty?

Dariusz Iskanin

Pediatra: Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

Obraz 2021 03 25 114944

Nowe obostrzenia od soboty 27 marca. Sprawdź,...