Piłka ręczna na Stadionie Śląskim? Wyjątkowy mecz szczypiorniaka

Legendy polskiej piłki ręcznej wystąpią w nietypowym meczu. Na murawie Stadionu Śląskiego, z bramkami jak do futbolu, zagrają w wersji retro.

Stadion Śląski gotowy na szczypiornistów
Mecz piłki ręcznej na Stadionie Śląskim 11 października

11 października w „Kotle Czarownic” wystąpią gwiazdy i medaliści mistrzostw świata w wyjątkowym meczu piłki ręcznej. Nie na hali, a na murawie stadionu – nie w siedmiu, a w jedenastu na jedenastu.

Piłka ręczna 11-osobowa

Polowa odmiana szczypiorniaka swój szczyt popularności ma już dawno za sobą. W 1936 roku, na wniosek Adolfa Hitlera, była nawet dyscypliną olimpijską na igrzyskach w Berlinie. 30 lat później odbyły się ostatnie, jak dotąd, mistrzostwa świata w piłce ręcznej na trawie.

Udział w meczu zapowiedzieli m.in. Sławomir Szmal, Marcin Lijewski, Grzegorz Tkaczyk, Mariusz Jurasik, Rafał Kuptel, Bartosz Jurecki, Damian Wleklak, Radosław Wasiak, Iwona Niedźwiedź i Monika Migała. Drużyny poprowadzą trenerzy-legendy, medaliści olimpijscy z Montrealu (1976): Zygfryd Kuchta, Janusz Czerwiński oraz Stanisław Majorek. Zawodnicy wystąpią w historycznych strojach i zagrają specjalnie przygotowaną na okoliczność tego spotkania, piłką.

Rekord frekwencji na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski jest kojarzony rzecz jasna z meczami piłki nożnej, w ostatnim czasie również z imprezami lekkoatletycznymi, ale w historii polskiej piłki ręcznej też zapisał swoją kartę. 1 maja 1962 roku spotkanie reprezentacji Śląska z drużyną Magdeburga obejrzało na śląskim obiekcie ponad 60 tysięcy widzów, co jest… rekordem frekwencji podczas meczu szczypiornistów na polskiej ziemi.

Śląsk był jednym z najważniejszych miejsc na mapie piłki ręcznej 11-osobowej w naszym kraju. To wręcz kolebka szczypiorniaka. Teraz wracamy do korzeni i chcemy przypomnieć o historii, gdy zbliża się kolejne wielkie wydarzenie, czyli mistrzostwa świata - mówi dyrektor turnieju MŚ 2023 Grzegorz Gutkowski.

Mistrzostwa świata w Polsce i Szwecji

Spotkanie pokazowe będzie towarzyszyć konferencji prasowej, podczas której poznamy pierwszych gospodarzy mistrzostw świata w 2023 roku (miasta i regiony), organizowanych przez Polskę i Szwecję. Zostaną również przedstawione szczegóły dotyczące terminarza i organizacji turnieju. Impreza odbędzie się w dn. 11-29 stycznia i zagrają w niej 32 reprezentacje.

Poniedziałkowy mecz odbędzie się niestety bez udziału publiczności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon