PKP Intercity przedstawiło nowy rozkład jazdy. Nowy pociąg do Berlina i omijanie Katowic

Nowe bezpośrednie połączenie Katowic i Gliwic z Berlinem, poranny pociąg umożliwiający dojazd z górnośląskich miast w Kotlinę Kłodzką i Karkonosze, czy sezonowe połączenia do Zakopanego – to najciekawsze punkty nowego rozkładu jazdy PKP Intercity. Niestety widać efekty rozpoczynającej się przebudowy katowickiego węzła kolejowego. Część międzynarodowych pociągów, do Pragi, Wiednia i Grazu, już zaczęła omijać stolicę województwa śląskiego.

M. Wroński
Katowice Pociag PKP Intercity MIW

Z Katowic do Berlina w niespełna 8 godzin

10 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Z puntu widzenia pasażera to najważniejsza data w kalendarzu, choć w ciągu roku będzie miało miejsce jeszcze kilka tzw. korekt.

Co na nowy rozkład jazdy przygotowali przewoźnicy? PKP Intercity zapowiada m.in. bezpośrednie połączenie Kraków – Berlin (zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin, przez Katowice).

IC Odra, bo tak będzie nazywał się ten pociąg, po drodze zatrzyma się w Katowicach (odjazd o godz. 5.03), Zabrzu (odjazd o godz. 5.21) i Gliwicach (odjazd o godz. 5.29), by do celu planowo dotrzeć o godz. 12.35. W drugą stronę pociąg wyruszać będzie z Berlina o godz. 15.30, by zgodnie z rozkładem dotrzeć do Gliwic o godz. 22.34, do Zabrza o godz. 22.48, a do Katowic o godz. 23.05 (w Krakowie pociąg ma być o godz. 23.54). Ceny biletów w 2 klasie zaczynają się od niespełna 90 zł, przy czym na niemieckim odcinku trasy (od Berlina do Rzepina) obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Do Monachium z przesiadką w Czechowicach – Dziedzicach lub Bohuminie

PKP Intercity chwali się również uruchomieniem nocnego połączenia IC Chopin do Monachium (z Warszawy przez Kraków) i dołożeniem połączenia z południa Polski do Wiednia, przy czym skorzystanie z nich dla pasażera z miast Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii wymagać już będzie przesiadki.

W pierwszym przypadku trzeba będzie dotrzeć do Czechowic Dziedzic (odjazd o godz. 0.14), Zebrzydowic (odjazd o godz. 0.42) lub czeskiego Bohumina (odjazd o godz. 1.45). W przypadku IC Danubius do Wiednia można celować albo w tą część składu, która wyruszy z Krakowa, albo w część jadącą z Wrocławia. Do tej pierwszej można próbować się dosiąść w Czechowicach Dziedzicach (odjazd z tej stacji o godz. 7.49) lub Zebrzydowicach (odjazd o godz. 8.11), zaś do tej drugiej w Raciborzu (odjazd o godz. 8.05) lub Chałupkach (odjazd o godz. 8.19). Obie grupy wagonów łączyć się będą w Bohuminie i stamtąd już kierować się będą (odjazd o godz. 8.42) w stronę Wiednia. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Intercity dowiezie pod same Karkonosze. Sezonowo także pod Tatry

Co jeszcze powinno nas zainteresować w nowej ofercie PKP Intercity? Np. pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Mysłowicach (odjazd o godz. 7.50), Katowicach (godz. 8.08), Zabrzu (godz. 8.25) i Gliwicach (godz. 8.33). Pociągiem tym będzie można dotrzeć także do Nysy, Paczkowa, Kłodzka, Jedliny Zdroju oraz Wałbrzycha (w Jelenie Górze pociąg planowo ma być o godz. 13.46). W drugą stronę pociąg będzie wyruszał o 14.32 z Jeleniej Góry, a w miastach naszego regionu pojawiać się ok. godz. 19.30 – 20.20.

Wydłużona zostanie trasa IC Morcinek (Lublin – Katowice) – od 10 grudnia pociąg ten będzie dojeżdżał do Gliwic. Zwiększy się ponadto częstotliwość kursowania składu IC Daszyński, łączącego Bielsko-Białą z Warszawą. W nowym rozkładzie pociąg będzie kursował również w weekendy, a nie tylko w dni robocze.

Sezonowo będzie można dotrzeć z naszego regionu bezpośrednio koleją do Zakopanego – okazją do tego będą pociągi IC Podhalanin (ze Szczecina) oraz IC Halny (z Bydgoszczy), które na razie kursować będą od trzeciej dekady grudnia do końca lutego. IC Podhalanin zatrzyma się u nas w Lublińcu, Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Czechowicach – Dziedzicach i Bielsku Białej, zaś IC Halny w Rybniku, Żorach, Czechowicach – Dziedzicach, Bielsku Białej, Żywcu i Jeleśni.

Przez prace w Katowicach część pociągów pojedzie objazdem

Przy okazji prezentacji nowego rozkładu jazdy PKP Intercity przyznały, że ze względu na rozpoczęte przez PKP PLK prace na katowickim węźle kolejowym o 10 grudnia pociągi IC Chopin (omawialiśmy wyżej), IC Cracovia oraz TLK Galicja do Pragi, a także IC Porta Moravica do Wiednia i Grazu skierowane zostaną na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. I tak, składy do Pragi na odcinku Kraków – Zebrzydowice pojadą przez Oświęcim i Czechowice – Dziedzice, zaś skład do Wiednia i Grazu puszczony zostanie przez Oświęcim, Czechowice – Dziedzice, Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Chałupki.

- W ciągu trwania całego rozkładu jazdy, prace inwestycyjne sprawią, że organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie – zastrzega przewoźnik.

Protest CPK Mikołów

Może Cię zainteresować:

CPK nie odpuszcza w sprawie szybkiej kolei przez Śląsk. Jest wniosek o decyzję środowiskową dla budowy szybkiej kolei przez Śląsk

Autor: Michał Wroński

10/11/2023

Stacja PKP w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Co przebudowa węzła w Katowicach oznacza dla ruchu pociągów? Kolej chce ćwiczyć sytuacje awaryjne

Autor: Michał Wroński

11/10/2023

Stacja Skoczów

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na odbudowę linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa

Autor: Michał Wroński

03/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon