Plac Sejmu Śląskiego. Parking będzie zlikwidowany. Zamiast niego - minipark. Zobacz wizualizacje

Zamiast gromady samochodów szczelnie wypełniających plac Sejmu Śląskiego, będzie tu minipark z 8-metrowymi drzewami i roślinnością wodną, ławkami i pomostem z drewna. Prezydent Marcin Krupa zaprezentował wizualizacje tego placu.

Placu Sejmu Śląskiego ma stać się kolejnym, po ul. Dworcowej i Warszawskiej, miejscem, gdzie w miejsce betonu i samochodów pojawi się nowa zieleń. Wszystko za sprawą koncepcji zazielenienia terenu wokół pomnika Wojciecha Korfantego.

Dzisiaj plac Sejmu Śląskiego, mimo tego, że powinien być jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc w Katowicach (w końcu otaczają go ważne budynki - m.in. gmach Sejmu Śląskiego, dawny Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego czy budynek instytucji Katowice Miasto Ogrodów), jest miejscem wstydu. Ważny dla Ślązaków pomnik Wojciecha Korfantego otacza morze samochodów, szczelnie wypełniających plac. To ma się jednak zmienić. Sam prezydent Krupa przyznał, że to miejsce od dawna było solą w jego oku.

- Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje tam ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się blisko 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Duże drzewa wokół pomnika Wojciecha Korfantego

Koncepcja zagospodarowania zielenią Placu Sejmu Śląskiego zakłada

  • likwidację wszystkich obecnie istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego,
  • usunięcie nawierzchni drogowej pomiędzy placem a przystankiem autobusowym na ul. Jagiellońskiej.

W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 dużych drzew – lipy, klony lub platany. W momencie ich sadzenia powinny one mieć minimalną wysokość 8 metrów i pień o obwodzie min. 35 cm.

Dodatkowo planowane jest powstanie zielonej przestrzeń w postaci roślin okrywowych – bylin i krzewów. Wszystko przy zachowaniu obecnego tam pomnika i placu defiladowego, położonego od strony budynku Urzędu Wojewódzkiego.

Rośliny wodolubne na placu Sejmu Śląskiego

Jednym z ciekawszych elementów koncepcji jest obniżenie terenu pomiędzy pomnikiem,
a ul. Jagiellońską, który stanie się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej. W samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie, jak np. świdośliwa. Takie rozwiązanie to również sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła.

Na odnowionym, zielonym Placu Sejmu Śląskiego mają pojawić się także elementy małej architektury:

  • ławki,
  • leżaki,
  • kosze na śmieci,
  • stojaki rowerowe.

Dodatkowo nad niecką będzie przebiegał pomost zbudowany z drewna egzotycznego. Plac ma zostać także doświetlony nowymi lampami parkowymi, a nowo posadzone drzewa będą podświetlane oddolną i boczną iluminacją.

Odnowiony teren wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej

Odnowiony zostanie także teren wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej. Koncepcja zakłada renowację istniejących tam murków i słupów oświetleniowych oraz uzupełnienie ich brakujących elementów. Dodatkowo po obu stronach przystanku mają powstać dwie nieduże fontanny.

Planuje się, że do końca 2022 roku na podstawie istniejącej koncepcji powstanie projekt nowego zagospodarowania placu Sejmu Śląskiego, a sama realizacja rozpocznie się w 2023 roku.

Kolejnym miejscem w Katowicach, gdzie pojawi się nowa zieleń i będzie mniej miejsca dla samochodów jest aleja Wojciecha Korfantego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon