Planujesz zakup domu? Sprawdź, jak wygląda rynek nieruchomości w Katowicach

Trwająca od jakiegoś czasu pandemia nasiliła ucieczki mieszkańców miast na ich obrzeża. Mimo to w Katowicach rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze. Eksperci są zdania, że od kilku lat ceny zakupu domów i mieszkań w tym mieście są na stabilnym poziomie. Planujesz zakup swojego wymarzonego domu w tym mieście? Sprawdź, jak wygląda obecnie rynek i czego się możesz spodziewać!

Kreydtyhipotecznewpolsce

Rynek nieruchomości w Katowicach – jak wygląda?

Niegdyś Katowice uważane były za miasto górników. Taka łatka przypięta im do pleców, długo sprawiała, że było ono traktowane jako to mniej atrakcyjne – zarówno turystycznie, jak i jako miejsce do życia. Na szczęście już wiele lat temu trend ten się odwrócił. Katowice prężnie się rozwijają, powstają biurowce, nowe obiekty pod inwestycje oraz budynki mieszkalne w centrum miasta. Najbardziej atrakcyjne miejsca na domy w Katowicach znajdują się poza ścisłym centrum, gdzie przeważają tereny zielone. Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na Giszowiec czy Podlesie. To tam znajdziesz domy, które coraz częściej budowane są w myśl zróżnicowanego rozwoju – ekologiczne, a jednocześnie o wysokim standardzie. Ale również tam planowane są inwestycje budowy bloków mieszkalnych. Przykładowo na Giszowcu katowicki TBS planuje wybudować do 2024 roku nowe ekologiczne osiedle.

Pisząc o trendach na rynku nieruchomości nie można nie wspomnieć o ofercie mieszkaniowej w stolicy województwa śląskiego. W listopadzie 2021 roku aktywnych ofert mieszkaniowych na rynku było aż 2007, z czego najwięcej dotyczyło lokali w Śródmieściu. Przeciętna cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości wynosiła wówczas 7 124 zł. Podczas gdy cena za metr kwadratowy domu w Katowicach to średnio 5 398 zł. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na zakup działki i budowę domu według własnego projektu, musisz przyszykować ok. 511 zł/m2, co oznacza, że działkę o powierzchni 1 000 m2, kupisz za pół miliona złotych.

Domy w Katowicach – ile trzeba zapłacić za nieruchomość?

Już wiesz, że średnia cena za metr kwadratowy domu w Katowicach to około 5 400 zł. Oczywiście ceny te zmieniają się bardzo szybko i w możliwe, że w momencie, kiedy czytasz ten artykuł, są już zupełnie inne. Pamiętaj, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły o 14%, podczas gdy np. ceny działek spadły o 48%. Jednocześnie najdroższymi dzielnicami w Katowicach są Koszutce i Brynów. Tam za m2 trzeba zapłacić średnio 6 200 zł, co oznacza, że wartość domu o powierzchni ok 300 m2 wynosi aż 1 860 000 zł! Najtaniej zaś kupisz dom na Zarzeczu – prawie 2 000 zł mniej za m2 niż w najdroższych dzielnicach. Zobacz wszystkie dostępne domy w Katowicach na morizon.pl i sprawdź, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli nie Katowice, to gdzie?

Katowice należą do największej konurbacji w Polsce. W ich najbliższym sąsiedztwie znajduje się aż 8 miast liczących ponad 100 000 mieszkańców. To znacznie zmienia postać rzeczy. Bowiem pracując w Katowicach, wcale nie musisz szukać domu do kupienia w granicach miasta. W pobliskim Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej za dom zapłacisz znacznie mniej, a dojazd do pracy wcale nie będzie utrudniony. Cena za metr kwadratowy domu w Sosnowcu wynosi 3 938 zł i jest jedynie o 3% wyższa niż w ubiegłym roku. Z kolei w Dąbrowie Górniczej za metr kwadratowy zapłacisz jeszcze mniej, bo 3 746 zł. Choć trzeba przyznać, że tutaj tendencja wzrostowa jest zdecydowanie wyższa. W porównaniu do drugiej połowy 2020 roku ceny domów w Dąbrowie Górniczej wzrosły o 20%. Obecnie przeciętna wartość domu wynosi 701 369 zł.

Planując zakup domu w Katowicach, weź pod uwagę nie tylko cenę, ale i lokalizację. Skupiając się na tych dwóch aspektach z pewnością znajdziesz nieruchomość, która położona z dala od ośrodka przemysłowego, zapewni Ci dużo prywatności i spokoju.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon