Poczta Polska dalej się zwija. Tym razem likwiduje najstarszą placówkę w Katowicach

Zabytkowy gmach przy ulicy Pocztowej już za kilka tygodni opustoszeje. Poczta Polska zdecydowała się zamknąć historyczną placówkę. Budynek ma zostać wynajęty.

Poczta Polska
Poczta Główna Katowice

O sprawie poinformował portal Katowice24. Na drzwiach budynku przy ul. Pocztowej pojawiła się kartka z informacją, iż od 1 czerwca 2024 r. placówka będzie nieczynna. To jedyny urząd pocztowy w naszym regionie pracujący przez całą dobę. Po jego zamknięciu w naszym województwie nie będzie żadnego miejsca, gdzie całodobowo można będzie skorzystać z usług pocztowych. Rok temu taką możliwość stracili również mieszkańcy Małopolski, gdzie również zamknięto jedyną całodobową placówkę, która mieściła się w pobliżu krakowskiego dworca.

Poczta Polska tłumaczy swoją decyzję "uwarunkowaniami ekonomicznymi spółki oraz zauważalnym spadkiem popytu klientów na tradycyjne usługi". Nie ma w planach wydłużenia czasu pracy innych placówek w regionie. Pocztowcy wyjaśniają, że godziny otwarcia poszczególnych punktów są dostosowywane do zapotrzebowania na usługi oraz do możliwości organizacyjnych i podkreślają, że ustawodawca nie zobowiązuje Poczty Polskiej do utrzymywania placówek czynnych przez całą dobę.

Likwidacja tego właśnie urzędu jest symboliczna, bowiem to właśnie od niego wzięła swoją nazwę cała ulica. Gmach przy Pocztowej 9 powstał w latach 1892-1893, a w późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Od samego początku mieściła się w nim poczta. Niestety państwowa spółka od dawna stara się go pozbyć.

W 2014 roku ogłoszono przetarg na sprzedaż budynku za kwotę ok. 15 mln zł, lecz nie przystąpił do niego żaden oferent. Inwestorzy nie zgłosili się również do drugiego i trzeciego przetargu, gdy cenę wywoławczą obniżono o 1,5 mln zł. Z kolei w 2019 r. Poczta Polska podpisała list intencyjny z Polskim Holdingiem Nieruchomości w sprawie zagospodarowania obiektu. Planowano połączyć w nim funkcję pocztową z działalnością edukacyjno-kulturalną. Jak dziś widzimy, nic z tego nie wyszło.

Zabytkowy gmach ma zostać wynajęty. Na razie nie wiadomo, co będzie się w nim mieścić. Klienci Poczty Polskiej będą mogli korzystać z pobliskich placówek:

  • UP Katowice 25, Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej 6
  • FUP Katowice 1, ul. 3 Maja 30 - Galeria Katowicka
  • FUP Katowice 1, ul. Młyńska 4 - Urząd Miasta Katowice
  • FUP Katowice 25, ul. Księdza Piotra Skargi 6A - Supersam

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon