Katowice za 100 lat. Pod Fabryką Porcelany zainstalowano Kapsułę Czasu

Odwiedziła już stolicę i wiele innych miejscowości w kraju i za granicą. 1 sierpnia, z bazy zlokalizowanej na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, została przetransportowana do Katowic. Mowa o instalacji artystycznej powstałej w ramach ogólnopolskiego projektu "Kapsuła Czasu".

Kapsuła Czasu

Rzeźba-archiwum, której inspiracją była hejnalica Kościoła Mariackiego w Krakowie to projekt autorstwa młodego designera Aleksander Rokosz. Zgodnie z interpretacją autora, obiekt jest jest zwierciadłem czasu i przestrzeni, w dodatku - skrywa w sobie setki wizji świata przyszłości. Wszystko dzięki ogólnopolskiej akcji "Serce Kapsuły Czasu", w ramach której uczestnicy tworzą prace plastyczne, literackie, oraz rozmaite nagrania video dotyczące osobistego wyobrażenia świata za 100 lat. Do tej pory udało się zebrać blisko 4000 prac z całej Polski. Nie brakuje wizji przedstawionych przez dorosłych, jednak większość nadesłały dzieci i młodzież.

- W pracach dominują takie pomysły na to, że będzie źle. To jest w zasadzie dobra informacja, dlatego, że dzieciaki są świadome tego, że po prostu należy dbać o środowisko, żeby go nie degradować bardziej. Jeżeli tak będzie wyglądał postęp technologiczny i przemysłowy to po prostu źle skończymy. Ta świadomość jest bardzo ważna, myślę, że w naszym pokoleniu jej nie było. - tłumaczy Marta Pokorska-Jurek z Fundacji IDEANOVA

Katowice za 100 lat?

Fundacja IDEANOVA postanowiła umieścić instalację także w Katowicach. Od 1 sierpnia, do końca października 2022 roku, mieszkańcy i odwiedzający mogą podziwiać Kapsułę Czasu na terenie Fabryki Porcelany, przy ul. Porcelanowej 23.

Chętni, którzy chcą przedstawić swoje wizje przyszłym pokoleniom mogą przesyłać dzieła w wersji tradycyjnej, pocztą na adres Fundacji IDEANOVA (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Dla fanów nowoczesnych rozwiązań powstała też specjalna aplikacja mobilna "Kapsuła Czasu" dostępna bezpłatnie w AppStore i Sklepie Play. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie fundacji.

Uroczyste otwarcie

Unikatowa, złota rzeźba została odsłonięta pod Muzeum Narodowym w Krakowie 1 czerwca 2020 roku. Zgodnie z ideą, pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10 latach od momentu powstania tego obiektu architektonicznego. Dalej - otwierana będzie w interwałach czasowych co 25 lat, aż do momentu realizacji 100-letniej formuły.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!