Podpisano porozumienie pomiędzy KSSE a FRSE w sprawie Erasmusa. 35 lat studenckiej wymiany

Podczas pierwszego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostało podpisane porozumienie pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w sprawie programu Erasmus+. Podczas wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podsumowano 35 lat funkcjonowania programu.

Panel rozpoczął się o godzinie 14:30, został przeprowadzony pt. „Międzynarodowa wymiana młodzieży. 35 lat Erasmusa”. Dyskusja została poprowadzona przez dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych UŚ, koordynatorkę projektu Transform4Europe. W wydarzeniu wziął udział także dr Janusz Michałek oraz Marcin Krupa.

- Dzisiaj nowoczesnemu inwestorowi, którego ściągamy, już nie wystarcza tylko ziemia, czy tak jak to mówimy greenfield, ale potrzebuje też bardzo dobrze wykształconych rąk do pracy. To daje także szansę dla młodych ludzi, żeby w pewien sposób okazać mu zainteresowanie poprzez wnioski, które mogą składać w Katowickiej Strefie Ekonomicznej - podkreśla dr Janusz Michałek.

Europejscy studenci a Erasmus

Omówiono przykłady zrealizowanych projektów i ich ewaluację. Uczestnicy przeanalizowali atrakcyjność polskiego systemu edukacji i rynku pracy. Eksperci przedyskutowali sytuację zagranicznych studentów na polskich uczelniach. Odpowiedzieli na pytanie: jak sprawić, by chcieli zostać w Polsce? Omówiono także europejską oferta edukacyjną dla ukraińskiej młodzieży.

Ważnym aspektem spotkania była kwestia polskich studentów za granicą oraz rozwiązania problemu ich powrotu do kraju. Eksperci zastanowili się także nad relokacją pracowników sposobem na upskilling. Pod koniec podsumowano 35 lat Erasmusa oraz omówiono jego doświadczenia i dorobek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon