Podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Inflacja uderzy w pasażerów kolei

Od 13 stycznia 2022 r. wzrosną ceny biletów za przejazd pociągami PKP Intercity. Spółka tłumaczy, że podwyżki wynikają z rosnących kosztów działalności - m.in. wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru. To pierwsza taka podwyżka od 8 lat. Ile obecnie trzeba będzie zapłacić za przejazdy PKP?

Google Creative Commons
Pociąg Intercity

Koszty spółki od 2014 roku diametralnie wzrosły. Jak tłumaczy przewoźnik, w przeliczeniu na jednego pasażera to aż 30 proc. W związku z brakiem podwyżek cen biletów doszło do sytuacji, w której część tras dalekobieżnych była tańsza niż połączenia przewoźników regionalnych - na tych samych trasach.

Wyższe ceny, ale i większe obniżki

Największy wzrost cen nastąpił w połączeniach Express Intercity Premium, obsługiwanych przez składy Pendolino. Aktualna cena za przejazd to 169 zł. Do 13 stycznia było to 150 zł.

W przypadku linii Express InterCity aktualna cena to 149 zł zamiast 139 zł. Najmniejsze podwyżki zostały poczynione w przypadku pociągów, czyli IC i TLK. Cena bazowa wynosi 69 zł.

W związku z podwyżkami cen PKP Intercity postanowiło zwiększyć także progi promocyjne na 15, 30 i 45 proc. ceny bazowej. Dotychczas było to kolejno 10, 20 i 30 proc. Dlatego w przeliczeniu przy zakupie z III i II progiem promocyjnym od 13 stycznia bilety wychodzą taniej. Przykładowo przed obniżką w największym progu promocyjnym, czyli 30 dni przed planowaną podróżą za EIP trzeba było zapłacić 105 zł, a aktualnie cena wynosi 92,95 zł.

Potaniały również ceny biletów w kategorii "Promo Plus". Na EIP przed podwyżką obowiązywała cena 77 zł, obecnie to 70 zł. Natomiast EIC wynosiło 73 zł, aktualnie to 65 zł. Przypomnijmy, że "Promo Plus" to bilety o obniżonych stawkach, które spółka proponuje za przejazd w niepopularnych godzinach, np. w niedzielę rano.

Przejazdy bez limitu

PKP Intercity proponuje nową ofertę pt. "Multiprzejazd" oraz "Multiprzejazd Max". Promocja będzie obowiązywać od północy w każdy wtorek, do godz. 15 w czwartki i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie.

- Wybierając "Multiprzejazd" będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł - czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Zmniejszy się natomiast liczba relacji, na których obowiązywał bilet Taniomiastowy. Oferta, która została wprowadzona kilka lat temu proponowała obniżone ceny za przejazdy trasami, będące w trakcie remontu.

- Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania. Aktualizacja cenników obejmie także bilety okresowe - tłumaczy PKP Intercity.

Więcej informacji nt. nowego cennika i zmian w przejazdach znajdziecie na stronie PKP.

Zwiększy się liczba połączeń

Dzięki podwyższonej puli środków - z 19 na 27 mld zł, PKP Intercity będzie mogło zainwestować w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Przewoźnik planuje uruchomić do 2030 roku dwa razy więcej pociągów niż dotychczas. Poprawi się także komfort podróży.

- Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. Pociągi PKP Intercity znacząco więc przyspieszą, ponieważ obecnie większość z nich kursuje z prędkością 120-160 km/h - dodaje przewoźnik.

Nowe pociągi będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym do osób niepełnosprawnych, a także dzieci.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon