Pojemność silnika, rodzaj i marka motocykla a ceny OC!

Motocykle, skutery i motorowery muszą być ubezpieczone, aby zgodnie z prawem poruszać się po drogach publicznych. Dlatego każdy właściciel jednośladu musi wykupić obowiązkowe OC na cały rok. Które marki i jaki rodzaj motocykli można najtaniej ubezpieczyć? Jak różnicują się ceny ubezpieczenia ze względu na pojemność silnika maszyny? Sprawdźmy to!

Motocykl

Ubezpieczając motocykl, podobnie jak w przypadku samochodów można wybrać także w pakiecie dodatkowe ubezpieczenia. Jednym z nich jest autocasco, które kupisz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/ – znajdziesz tam także zalety takiej ochrony!

Pojemność silnika a OC

W przypadku samochodów wszystko jest jasne – im większa pojemność silnika, tym wyższa cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Natomiast dla motocykli sprawa się komplikuje. Oto zestawienie średnich cen OC jednośladów ze względu na pojemność silnika:

 • 0-250 cm³ – 581 zł,
 • 251-500 cm³ – 606 zł,
 • 501-750 cm³ – 519 zł,
 • 751-1000 cm³ – 408 zł,
 • powyżej 1000 cm³ – 335 zł.

Źródło: Dane z porównywarki Mubi.

Aby wyjaśnić, dlaczego motocykle z największymi silnikami można najtaniej ubezpieczyć, musimy poznać jeszcze średnie ceny OC z marca 2022 roku dla poszczególnych rodzajów jednośladów.

Rodzaj motocykla a średnia wysokość składki OC

Świat motocykli jest bogaty i różnorodny. Najmniejsze silniki mają zazwyczaj skutery, a także motorowery oraz część motocykli szosowych. Oczywiście nie musi tak być, czego przykładem jest choćby skuter Suzuki Burgman 650, który ma silnik o pojemności 683 cm³.

Z kolei największe silniki mają najczęściej motocykle turystyczne oraz choppery i cruisery. Do maszyn z największymi jednostkami napędowymi należą na przykład: Triumph Thunderbird Storm z silnikiem o pojemności 1699 cm³, Honda VTX – 1795 cm³ czy Harley-Davidson CVO – 1802 cm³.

Przyjrzyjmy się więc, jak kształtowały się średnie cen OC w marcu 2022 roku dla poszczególnych rodzajów motocykli:

 • turystyczne – 296 zł,
 • choppery/cruisery – 386 zł,
 • skutery – 500 zł,
 • szosowe od 250 cm³ – 502 zł,
 • crossy/enduro – 532 zł,
 • szosowe do 250 cm³ – 582 zł,
 • sportowe – 618 zł,
 • motorowery – 728 zł.

Źródło: Dane z porównywarki Mubi.

Od razu rzuca się w oczy, że dwa najtańsze pod względem średnich cen OC rodzaje motocykli to te turystyczne i choppery/cruisery, które często mają duże lub bardzo duże silniki. Z kolei najwyższą średnią cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej miały motorowery i motocykle sportowe. Dlaczego tak się dzieje?

W przypadku motocykli powinniśmy zwrócić uwagę na ich właścicieli. Kto przeważnie porusza się motocyklami turystycznymi i chopperami/cruiserami? Przede wszystkim doświadczeni motocykliści, którzy mają długą historię ubezpieczenia, a więc wypracowane zniżki. Po drugie takimi motocyklami jeździ się spokojnie, by cieszyć się podróżą. Nie chodzi o prędkość, a o wygodę i poczucie wolności, co przekłada się na liczbę wypadków, a więc także na koszty ubezpieczenia. To sprawia, że średnie ceny OC maszyn turystycznych, chopperów i cruiserów są niskie.

Z kolei motorowery wybierane są przez mniej doświadczonych motocyklistów. Dodatkowo ubezpieczenia na takie jednoślady szukają często bardzo młodzi kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w jeździe i nie kupowali ubezpieczenia pojazdów, co przekłada się na wyższe średnie ceny OC. Z kolei motocykle sportowe uwielbiają dość młodzi kierowcy, którzy lubią duże prędkości – pamiętajmy, że drugą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest przekraczanie przez nich dopuszczalnej prędkości.

Najtańsze marki

Czy zgodnie z wcześniejszymi statystykami najtańszymi markami motocykli do ubezpieczenia będą te, które słyną z produkcji motocykli turystycznych, chopperów i cruiserów?

 • Moto Guzzi – 269 zł,
 • Harley-Davidson – 352 zł,
 • Triumph – 356 zł,
 • BMW – 376 zł,
 • Piaggio/Vespa – 404 zł.

Źródło: Dane z porównywarki Mubi.

W piątce najtańszych marek motocykli pod względem cen OC znalazły się te słynące z produkcji cruiserów. Wyjątkiem jest Piaggio/Vespa, która znana jest ze swoich skuterów. Pozostaje pytanie, co sprawia, że jedni część osób może kupić ubezpieczenie OC motocykla w bardzo niskiej cenie, a inni muszą za nie zapłacić dużo więcej?

Podobnie jak w przypadku samochodów wpływ na cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ma wiele czynników, które można podzielić na te związane z właścicielem pojazdu, z samą maszyną oraz sposobem jej użytkowania. Do tych pierwszych zalicza się wiek kierowcy, dotychczasowa historia ubezpieczenia czy miejsce zamieszkania. Drugie to marka i model, wiek motocykla czy jego przebieg. Natomiast użytkowanie wiąże się choćby dodatkowymi kierowcami – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W marcu 2022 roku wielu właścicieli otrzymało oferty ubezpieczenia OC motocykla za 100 zł, mimo że średnia cena na jednoślady w tym miesiącu wyniosła 529 zł. Jeśli szukasz ubezpieczenia, to sprawdź je sobie w porównywarce Mubi – za darmo i to w kilka minut otrzymasz oferty ubezpieczeń od różnych ubezpieczycieli.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon