Policja przerwała Wizz Air Katowice Half Marathon. Co się stało na trasie biegu?

Wczoraj (19 czerwca) wieczorem, miała odbyć się kolejna edycja popularnego półmaratonu. Do Katowic przyjechało wielu entuzjastów biegania. Po pandemii, każde organizowane wydarzenie docenia się bardziej. Wszyscy zgromadzeni na wczorajszej imprezie, niestety nie mogli wystartować w długo wyczekiwanym biegu... Powodem była źle zabezpieczona trasa przez policję.

Goog

O godzinie 20:00 wystartowała pierwsza grupa biegowa. Po niespełna 20 minutach, uczestnicy otrzymali informację przez megafon mówiącą o tym, że kolejna fala, która miała wystartować o godz. 20:30 zostaje wstrzymana. Po kolejnych 20 minutach okazało się, że ze względu na brak zabezpieczenia trasy, funkcjonariusze policji po sprawdzeniu, wydali zakaz kontynuacji biegu. Uczestnicy wydarzenia, dowiedzieli się o tym również przez megafon...

Organizatorzy wydali jedynie komunikat na swojej stronie na Facebooku. Z informacji wynikało, że po godzinie 22:00 policja dokona kontroli trasy, a chętni będą mogli wystartować. Niestety, do startu nie doszło. Wszyscy biegacze, którzy pojawili się na miejscu, mogli jedynie… odebrać pamiątkowy medal na mecie.

Biegacze, którym udało się wystartować, zostali zatrzymani, niespełna na 4 kilometrze trasy. Grupa nie była duża. Było to jedynie 250 osób. Wszystko ze względu na pandemiczne obostrzenia.

Stanowisko policji

Katowicka policja przekazała informację, że zaplanowana trasa była nieodpowiednio zabezpieczona w rejonie Trzech Stawów. Miała stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia biegaczy. Nie było tam taśm i barierek oddzielających trasę od jezdni. Na trasie zabrakło także osób kierujących ruchem. Wyznaczona droga rozpoczynała się pod Spodkiem. Dalej biegła al. Roździńskiego, ul. Dudy-Gracza, Graniczną, przez lotnisko Muchowiec, Ptasie Osiedle, Dolinę Trzech Stawów, stamtąd ponownie pod Spodek, gdzie była zlokalizowana również meta.

Stanowisko organizatora

Oficjalny komunikat pojawił się także na Facebooku Wizz Air Katowice Half Marathon. Poniżej część jego treści.

Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by tegoroczny Wizz Air Katowice Half Marathon był najlepiej przygotowanym i zabezpieczonym z naszych biegów. Zamówiliśmy projekt organizacji ruchu zatwierdzony przez Policję, katowicki zarząd dróg i wydziały transportu oraz zarządzania kryzysowego. Uzyskaliśmy atesty wszystkich tras przez PZLA. Do zabezpieczenia zatrudniliśmy koncesjonowaną agencję ochrony, która miała skierować na trasy 190 licencjonowanych pracowników, w tym 55 osób z uprawnieniami do kierowania ruchem, wykorzystanych miało zostać 700 barier oraz 10 km taśmy zabezpieczającej. Dodatkowo zatrudniliśmy profesjonalnego wykonawcę oznakowania tymczasowego, który ustawił na trasie ponad 60 znaków drogowych i świetlnych. Rozpoczęliśmy bieg z pełnym przekonaniem, że zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo najlepiej, jak to było możliwe. Przed startem półmaratonu otrzymaliśmy zapewnienia, że trasa jest sprawdzona i gotowa na Wasze przybycie.

Dlatego byliśmy wstrząśnięci decyzją Policji o przerwaniu biegu z powodu nieprawidłowego zabezpieczenia odcinka trasy Lotnisko-Francuska-Ceglana, podczas gdy pierwsza grupa półmaratonu znajdowała się już na trasie. Nie możemy wyobrazić sobie złości i rozczarowania tych z Was, którzy musieli opuścić trasę oraz pozostałych, czekających na swoją kolej do startu. Jednocześnie dziękujemy Policji za troskę o Wasze bezpieczeństwo. Po intensywnych negocjacjach, usunięciu zagrożeń na trasie i dodatkowych objazdach uzyskaliśmy zgodę Policji na wznowienie półmaratonu, niestety było to już o godzinie 23 stąd doskonale rozumiemy, że przeważająca większość z Was zdecydowała się zrezygnować ze startu.

W chwili obecnej możemy jedynie gorąco przeprosić za to co się stało naszych zawodników, partnerów i sponsorów. Wiemy, że oczekujecie od nas pilnych odpowiedzi i wyjaśnień. Obiecujemy, że nie zostawimy nikogo bez odpowiedzi. Pracujemy też nad rozwiązaniami i propozycjami dla zawodników, prosimy Was tylko o trochę cierpliwości.

Uczestnicy wydarzenia są naprawdę rozczarowani i liczą na pełen zwrot kosztów. Warto wspomnieć, że impreza już raz została przesunięta z powodu pandemii.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon