Policja rozbiła gang pseudokibiców. Podpalali, kradli, a nawet zdemolowali swój klub

Policja katowice1

Kolejny gang pseudokibiców rozbity. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz narkotyki. 11 osób zostało zatrzymanych i 3 doprowadzono z Aresztu Śledczego.

To śledztwo trwało klika lat. Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzą postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili pseudokibice jednego ze śląskich klubów sportowych.

Kradzieże, rozboje, podpalenia, pranie pieniędzy…

Lista dokonań grupy jest długa. Jak wynika z ustaleń śledczych, członkowie gangu dokonywali rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, oszustw, podpaleń, a także kradzieży z włamaniami. Podczas akcji obezwładniali pracowników ochrony używając niebezpiecznych narzędzi, tak jak pałek czy metalowych łomów. Na swoim koncie mają także handel i posiadanie amunicji bez zezwolenia, obrót znacznymi ilościami narkotyków, głownie amfetaminy, kokainy i marihuany. Na koncie pseudokibiców jest także pranie pieniędzy oraz wyłudzanie podatku VAT poprzez wytwarzanie faktur kosztowych. W ten sposób grupa uszczupliła Skarb Państwa na ok. 9 mln zł.

Pseudokibice zdemolowali klub, któremu kibicowali

Jak ustalili śledczy, w styczniu 2009 roku dwóch pseudokibiców z grupy włamało się do pomieszczeń, klubu sportowego, któremu kibicowali. Obezwładnili pracownika ochrony oraz ukradli 24 tys. zł w gotówce oraz laptop. Straty oszacowano na 7 tys. zł. Zniszczyli także mienie klubowe. Straty oszacowano na 24 tys. zł.

Zebrane informacje pozwoliły policji skutecznie działa. W minionym tygodniu policjanci Zarządu w Katowicach CBŚP, wspólnie z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach i Zarządu we Wrocławiu CBŚP przeprowadzili działania w województwie śląskim, opolskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Zatrzymano 11 osób oraz 3 podejrzanych doprowadzono do aresztu śledczego, gdzie przebywali w związki z toczącymi się postępowaniami. W trakcie akcji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł.

W Śląskim Wydziału Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, kradzieży z włamaniem, prania pieniędzy, popełnienia przestępstw narkotykowych oraz z kodeksu karnoskarbowego. Decyzją sądu 11 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a dwie osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

fot. Śląska Policja

Policja katowice1

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: