Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Śląsk: Mocni liderzy listy PIS do Parlamentu Europejskiego

Jw2 1068x587

Listę Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego otwiera mocny kandydat – eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska. Tuż za nią znajduje się równie silna postać z naszego regionu – Wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Co o nich wiemy i kto jeszcze jest na liście PIS?

Eurowybory 2019

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja. Tego dnia obywatele krajów członkowskich Unii Europejski wybiorą aż 751 członków Europarlamentu.

W unijnej instytucji Polska ma 52 reprezentantów. Na potrzeby wyborów, nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów wyborczych. Województwo Śląskie jest jednym z nich.

Częstochowska jedynka listy PIS

[caption id="attachment_948" align="aligncenter" width="960"]Jadwiga Wiśniewska (fot. Gazeta Wyborcza)[/caption]

Osobą otwierającą listę (nazywaną również „jedynką”) Prawa i Sprawiedliwości jest aktualna europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Jest silnie powiązana z Częstochową, gdzie ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Jej rodzinną miejscowością jest jednak Myszków. To właśnie tam zasiadała w Radzie Powiatu, w której została przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury.

Wiśniewska to doświadczony polityk, od 2014 sprawuje mandat europosła

Pierwotnie pracowała jako nauczyciel, a w 2003 roku została dyrektorem szkoły podstawowej. W latach 2005-2014 sprawowała mandat Posła na Sejm RP przez okres trzech kadencji. Od 2014 roku zasiada w Parlamencie Europejskim.

Grzegorz Tobiszowski – człowiek ze Śląska

[caption id="attachment_949" align="aligncenter" width="1434"]Tobiszowski Grzegorz (fot. facebook.com/TobiszowskiGrzegorz/)[/caption]

Drugie miejsce na liście zajmuje równie silny kandydat. Grzegorz Tobiszowski to rodzimy Ślązak - urodził się i wychował w Rudzie Śląskiej. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski na dwóch kierunkach – ekonomia i socjologia.

Tobiszowski sprawuje mandat Posła na Sejm RP już czwartą kadencję, jednak co ważniejsze, od 2015 roku jest Wiceministrem Energii. To dzięki niemu śląskie górnictwo przechodzi proces restrukturyzacji, który zapobiegł zamknięciu wielu kopalń.

Tobiszowski jako Wiceminister Energii zajął się restrukturyzacją górnictwa na Śląsku, co uchroniło wiele kopalń przed zamknięciem

Pozycja Wiceministra Tobiszowskiego wzmocniła się, kiedy w ubiegłym roku wykazał się niezwykłą skutecznością. Doprowadził on do przejścia radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Wojciecha Kałuży do PIS. Ten zabieg pozwolił Prawu i Sprawiedliwości przejąć władzę w regionie.

Trzeci mandat dla pozostałych?

Wiśniewska i Tobiszowski to niemalże pewni wygrani tych wyborów. Co z pozostałymi osobami na liście? Istnieje szansa, że PIS pozyska trzy a może nawet cztery mandaty w województwie śląskim. Kto je pozyska? To już jedna wielka niewiadoma.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search