Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Jak w Katowicach przebiega strajk nauczycieli?

Strajk Nauczycieli W Katowicach 1024x576

Jak poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- Sławomir Broniarz, dziś rozpoczyna się ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy na skutek tego placówki edukacyjne w Katowicach będą zamknięte?

Wszystko pod kontrolą

Kuratorium Oświaty w Katowicach oświadczyło, że wszystkie placówki edukacyjne w mieście pracują normalnie. W kontekście doniesień z innych części Polski, gdzie wiele szkół i przedszkoli musiała zostać zamknięta ze względu na nieobecność nauczycieli, to bardzo dobra wiadomość. Po sukcesie akcji prowadzonej przez funkcjonariuszy Policji, którzy masowo udali się na L4, pracownicy oświaty postanowili skorzystać z podobnej formy protestu. Jak widać, nie wszędzie jego skala i zasięg jest taki sam. Sukces służb mundurowych, które w ten sposób wywalczyły podwyżki może spowodować, że każda kolejna grupa zawodowa wnioskująca o dodatkowe środki będzie wybierała podobne metody. Dzisiaj w woj. śląskim nie występują jednak żadne większe zakłócenia w pracy szkół spowodowane absencją pracowników.

1000 złotych do pensji zasadniczej

Podstawowym postulatem zgłaszanym przez protestujących jest podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 1000 złotych brutto w każdej kategorii zaszeregowania. Na dzień dzisiejszy średnie wynagrodzenie nauczyciela w zależności od poziomu awansu wacha się w przedziale od około 2500 do 4000 złotych brutto. Nauczyciele stanowią bardzo liczną grupę zawodową, ponieważ jest ich prawie 500 tysięcy (z wyłączeniem pracowników akademickich). Z tego powodu przystanie rządu na postulaty związków zawodowych miałoby ogromny wpływ na budżet państwa i jego możliwości finansowe. Dodatkowo nauczyciele skarżą się na sposób prowadzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i kontakt jaki ma ze środowiskiem Minister Anna Zalewska.

Jaki będzie finał?

Skuteczność całej akcji będzie w główniej mierze zależała od współpracy wewnątrz środowiska nauczycielskiego i aktywnego poparcia strajku. Z pewnością zarobki polskich nauczycieli odbiegają od średniej stawki europejskiej oraz wzrost płac w sektorze prywatnym powoduje, że praca w szkole jest coraz mniej atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, że polski nauczyciel ma też wiele praw zapisanych w Karcie Nauczyciela, o których jego koledzy w innych krajach wspólnoty mogą jedynie pomarzyć. Środowisko nauczycielskie uważane jest za jedno z mniej zgranych. Próby ogólnopolskich, dużych akcji protestacyjnych w celu wywarcia presji społecznej na rządzących bardzo często kończyły się fiaskiem. Jak będzie tym razem? Zobaczymy. Ważne, aby w walce o pieniądze nie ucierpieli Ci, którzy w systemie edukacji powinni być najważniejsi, czyli uczniowie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search