Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Kobiety znów zaprotestują w Katowicach. Rząd jednak opublikuje wyrok TK ws. aborcji

Strajk Kobiet Katowice

Jeszcze dziś w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, przeciwko któremu od miesięcy sprzeciwiają się polskie kobiety. Wraz z chwilą publikacji wyrok formalnie wejdzie w życie. W całym kraju zapowiedziano protesty.

Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Lublin, Toruń, Płock, Szczecin, Włocławek, Olsztyn, Piła - to miasta, w których dziś wieczorem odbędą się protesty przeciwko publikacji kontrowersyjnego wyroku. Manifestacje nie ominą również Górnego Śląska. O 19:00 kobiety zbiorą się przed katowicką katedrą. W tym samym czasie protesty będą miały miejsce też w Gliwicach, Tarnowskich Górach i Rybniku. Lista miast, które przyłączają się do protestów cały czas się wydłuża.

Wzburzenie wywołał popołudniowy komunikat Centrum Informacyjnego Rządu. Zgodnie z nim jeszcze dziś w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którego sędziowie uznali, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. W chwili publikacji orzeczenie zacznie formalnie obowiązywać, co oznacza, że od tego momentu lekarze nie będą mogli legalnie usuwać ciąż z uwagi na poważne wady płodu.

Chwilę przed komunikatem CIR Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie swojego wyroku. Należy przy tym podkreślić, że nastąpiło to dopiero 97 dni po ustnym ogłoszeniu.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search