Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Kolejne protesty w Katowicach. Poseł Kopiec zatrzymany, Rosa i Kohut poturbowani [FOTO/VIDEO]

Previous Next

Kolejny dzień protestów w Katowicach. W sobotę przy archikatedrze doszło do następnej manifestacji. W jej trakcie Policja zatrzymała posła Macieja Kopca, a posłanka Monika Rosa i europoseł Łukasz Kohut zostali poturbowani przez mundurowych. Dzisiaj mieszkańcy regionu znów zamierzają protestować w Katowicach.

W całej Polsce nie ustają protesty przeciwko czwartkowemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnemu, który uznał aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. Od tego momentu w wielu miastach każdego dnia odbywają się wielotysięczne manifestacje.

W sobotni wieczór mieszkańcy regionu znów tłumnie zebrali się pod katowicką katedrą, by wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji TK. Manifestujących było około 3 tysiące. Policja zamknęła okoliczne ulice i co kilka minut odtwarzała z megafonów komunikaty o tym, że tamtejsze zbiorowisko jest nielegalne oraz że w kraju został wprowadzony stan epidemii. Mimo to manifestujący nie zamierzali się rozejść.

O 19:00 zgromadzeni ludzie zaczęli spacerować dookoła świątyni. Wielu z nich trzymało w dłoniach transparenty. Wśród nich można było wypatrzeć następujące napisy: "Trybunał Niekonstytucyjny", "Miło już było. Teraz jest wojna", "Boję się zajść w ciążę", "Zajmij się swoim siurem", "Trzymaj dystans od mojej macicy", "Dość tej PiSdokracji", "Chcę mieć wybór", "I wish I could abort my government", "Jarek pojebie aborcja cię pogrzebie", "Co powiecie waszym córkom", "Macie krew na rękach".

Poseł Lewicy zatrzymany

Ok. pół godziny po rozpoczęciu protestu w rejonie pomika Jana Pawła II doszło do starcia z Policją. Mundurowi zatrzymali wówczas m.in. Macieja Kopca. Mężczyzna został rzucony na chodnik, a następnie skuty kajdankami. Tłum krzyczał "puśćcie go", ale mimo to kontynuowano czynności. To zajście udało nam się zarejestrować na początku naszej transmisji online:

Na nagraniu widać jak posłanka Monika Rosa i towarzyszące im osoby próbują wyjaśnić funkcjonariuszom, że zatrzymany jest posłem na Sejm, lecz na nic się to zdało. Maciej Kopiec został zabrany do Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Lompy.

- Po informacji o zatrzymaniu, zglebowaniu, podarciu ciuchów, zniszczeniu okularów, wsadzeniu do suki, przewiezieniu kilku kilometrów, wyrzucono mnie z radiowozu pod komendą wojewódzką policji - napisał na Twitterze Maciej Kopiec.

Poseł wyjaśniał, że podejmował interwencję w związku z podjęciem przez Policję czynności wobec obywatela. - Próbowałem zapytać jaki jest ich powód podając swoje dane! Podałem informacje, że jestem posłem, policjant odpowiedział "chuj nie poseł" - napisał Kopiec na Twitterze. Z kolei według Policji miał zaatakować mundurowych, kopać w tarcze i odmówić podania swoich danych. - Gdyby czynności podjęte wobec mnie były zgodne z prawem, byłbym teraz zatrzymany! Tymczasem wyrzuciliście mnie na zamkniętym parkingu z radiowozu, tak by nikt nie widział - skomentował wyjaśnienia Policji.

Policja poturbowała europosła Wiosny i posłankę Nowoczesnej

Chwilę po skuciu Macieja Kopca Policja zaczęła przepychać grupę ludzi, na czele której była posłanka Monika Rosa i europoseł Łukasz Kohut. Obydwoje byli uderzani tarczami, a na nagraniach widać również, że mundurowi wyciągnęli pałki i byli w gotowości do bardziej zdecydowanego ataku.

- Jest mi wstyd jako Ślązakowi, że w takim mieście takie rzeczy się dzieją. Wstyd! Hańba! - po zajściu wykrzyczał do policjantów Łukasz Kohut. - Z pałką się rzucacie, tak? Na kobiety?! - dodał.

Około 20:00 tłum demonstrantów postanowił przejść ulicami Katowic w kierunku siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Warszawskiej. Po chwili Policja skierowała tam swoje siły i obstawiono wejście. Protestujący przeszli obok skandując "Je**ć PiS" i ruszyli z powrotem w stronę archikatedry.

Choć w Katowicach zgromadziła się ogromna rzesza ludzi, to protest przebiegał spokojnie. Uczestnicy ograniczali się do wykrzykiwania haseł i prezentowania transparentów. W pewnym momencie kilkadziesiąt osób usiadło przed kordonem Policji i skandowali "Zdejmij mundur, przeproś matkę", "Też macie córki" itp.

Sobotnia manifestacja trwała do ok. 23:00. Na dziś zaplanowany jest kolejny "spacer". Znów zacznie się o 19:00 przed katedrą.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search