Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Na Śląsku będą nowe wybory? Senator PiS może złożyć mandat!

Senat

Senator PiS ze Śląska, Dorota Tobiszowska, w Rozmowie Dnia Radia Piekary, zapowiedziała, że może złożyć swój mandat. To oznaczałoby nowe wybory, bo członkowie Senatu wybierani są w okręgach jednomandatowych.

Dorota Tobiszowska została wybrana do Senatu z okręgu nr 74 obejmującego Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice. Od lat jest związana z górnictwem i – jak podkreśliła w Radiu Piekary – do wyborów szła po to, aby dbać o interesy tej branży.

Dlaczego senator PiS chce złożyć mandat?

Właśnie sprawy górnictwa mogą doprowadzić do ponownych wyborów w okręgu nr 74. Senator Tobiszowskiej nie podobają się plany rządu Zjednoczonej Prawicy dotyczące reformy sektora wydobywczego. Choć przedstawiciele rządu teraz nie mówią tego głośno, to zdaniem związkowców nadal aktualny jest program, który zakłada m.in. likwidację czterech śląskich kopalń.

- Ja tego rządu nie będę bronić, jeżeli obietnice, które były składane przed wyborami teraz się okażą jakimś fiaskiem. Ja jestem z górnikami, ja jestem ze Śląskiem i nic się nie zmieniło (…) Gdybym oddała mandat, to znowu mamy wybory i ludzie zyskają powiedzmy pół roku – mówiła senator w Radiu Piekary.

W ubiegłorocznych wyborach do Senatu Dorota Tobiszowska w okręgu nr 74 zdobyła 38,35% głosów. Drugi wynik i 27,86% głosów uzyskał Henryk Mercik, były członek zarządu województwa śląskiego z Ruchu Autonomii Śląska, który startował w wyborach z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

fot. Kancelaria Senatu/Marta Marchlewska

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search