Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Powstają nowe baseny na mapie Katowic.

Hallera1 Art 1024x747

W naszym mieście budowane są trzy nowe baseny wraz z salami sportowymi. Najbardziej zaawansowane prace są na obiektach zlokalizowanych przy ul. Kościuszki w Brynowie oraz przy ul. Hallera w Szopienicach-Burowcu. Wykonawcą tych basenów – firma NDI zbliża się do zamknięcia stanu surowego zamkniętego. Trzeci basen w Zadolu przy ul. Wczasowej realizuje firma ERBUD. Wykonawca zakończył obecnie prace nad fundamentami i izolacją, a także rozpoczął prace nad ścianami i słupami żelbetowymi.

Baseny były jednym z ważniejszych punktów programu wyborczego prezydenta Krupy

Do budowy każdego z obiektów potrzebnych jest około 2600 m3 betonu oraz około 175 ton stali. Prace nad realizacją basenów przy ul. Kościuszki i przy ul. Hallera ruszyły w połowie 2017 roku, natomiast przy ul. Wczasowej kilka miesięcy później. Decyzję o realizacji tej inwestycji podjął prezydent Katowic Marcin Krupa umieszczając ją w swoim programie wyborczym „Umowie z mieszkańcami Katowic”.
– Baseny w Katowicach nabierają kształtów. Prace budowlane w Brynowie i Burowcu powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Następnie czeka nas etap procedur odbiorowych i uruchamiania aparatury – tak by z początkiem przyszłego roku móc obiekty udostępnić mieszkańcom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, gabinety odnowy biologicznej (w basenie przy ul. Wczasowej), siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), pełnowymiarowe hale sportowe, sauny. Podjąłem także decyzję o preferencyjnej cenie dla mieszkańców Katowic, którzy zapłacą za bilet o połowę mniej – 8 złotych za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy – dodaje prezydent.
Koszt budowy wszystkich obiektów wyniesie nie całe 100 milionów złotych.

Jak będą wyglądały nowe obiekty sportowe?

Na wejściu do każdego z nich będzie foyer, w którym mieścić się będzie sklepik z punktem kawowym, wejścia do części szatniowej zarówno basenowej jak i gimnastycznej, a także przejście na trybunę basenu pływackiego. Tam też mieścić będzie się szatnia okryć wierzchnich i sanitariaty ogólne w tym również dla osób niepełnosprawnych, kasy biletowe oraz zaplecze administracyjne obiektu. Pomiędzy częścią sportową i basenową umożliwiony będzie dostęp do trybuny, z której przewidziano wyjścia ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz obiektu. Strefa basenowa składa się z koedukacyjnej szatni z 240 szafkami i 20 przebieralniami. Za nimi znajdują się męskie i damskie zespoły sanitarne przeznaczone również dla osób niepełnosprawnych. W hali basenu zaprojektowano nieckę sportową o wym. 25x16m (6-torową) oraz nieckę rekreacyjno-pływacką dla potrzeb nauki pływania z wydzielonym miejscem na rekreację (masaż karku, masaż ścienny, masaż wodno – powietrzny, gejzer powietrzny, grzybek wodny, ławeczki powietrzne, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, wannę hamowną dla zjeżdżalni).
- Niecki wykonane są ze stali szlachetnej, która ze względu na bardzo dobre własności antykorozyjne, jest materiałem dedykowanym do stosowania w środowiskach agresywnych, takich jak np. baseny czy woda morska – mówi dyrektor projektu Arkadiusz Tuszkowski z firmy NDI. - Należy również pamiętać, że miasto Katowice zdecydowało się na zastosowanie nowoczesnego systemu uzdatniania wody basenowej, na który składają się filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodu, z soli kuchennej, na zasadzie elektrolizy membranowej. Rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość wody i niskie zużycie energii, wody i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor.
Przy basenie będą trybuny na 115 miejsc, wieża umożliwiająca wejście na wysokość ponad 8 m., zjeżdżalnia o długości 80 m, przebiegającą częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz obiektu. W części basenowej umieszczono również zespół saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca). Część sportowa - w części pawilonu wejściowego zlokalizowano cześć sportową „suchą” obiektu tj.: siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Cała część sportowa posiada własną recepcję /punkt obsługi klientów z poczekalnią.

Dzięki inwestycją miasto zainwestuje również w otoczenie basenów.

Zagospodarowanie terenów obejmuje m.in.: przebudowę urządzeń i przekładki sieci kolidujących, nową infrastrukturę podziemną, drogi i ciągi piesze w terenach zielonych oraz parkingi. Zmieni się również zieleń wokół obiektów, elementy małej architektury, oświetlenie oraz zostanie wykonane podłączenie monitoringu zewnętrznego. Sam obiekt jak również otoczenie będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Baseny w liczbach:
• powierzchnia użytkowa - 4675,73 m2
• powierzchnia zabudowy - 2 989,55 m2
• powierzchnia lustra wody - 657,30 m2
• kubatura hali basenu - 14884,0 m3
• kubatura sali gimnastycznej - 4564,0 m3
• kubatura całego budynku - 31 379,0 m3
• max. wys. hali basenu w świetle konstrukcji - 9,3 m
• ilość miejsc na trybunach basenów – 115
• długość zjeżdżalni – 80 m.
• ilość szafek – 240.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search