Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Radni chcą pokazać, że są z kobietami. Będzie nadzwyczajna sesja rady miasta

Tojestwojna

Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Katowice. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą wyrazić solidarność z protestującymi kobiety, które codziennie wychodzą na ulice naszego miasta, wyrażać sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Radni Koalicji Obywatelskiej napisali projekt uchwały o wsparciu i solidarności dla wszystkich protestujących kobiet. Żeby został poddany pod głosowanie, w ciągu 7 dni ma się odbyć nadzwyczajna sesja rady miasta.

- Jako grupa radnych Koalicji Obywatelskiej w Katowicach poprosiliśmy Przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, by wyrazić solidarność z kobietami - z tymi wszystkimi, którzy protestują na placach i ulicach Katowic – informuje Jarosław Makowski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że kobiety w całej Polsce wyszły na ulice żeby wyrazić sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. W Katowicach protesty odbywają się już cały tydzień. Dzisiaj zapowiada się kolejny. Ma rozpocząć się o godz. 18.30 na katowickim rynku.

- Kiedy dzieje się niesprawiedliwość, nie można odwracać oczu. Kiedy w naszym mieście odbywają się największe od lat protesty, nie można stać z boku – komentuje Jarosław Makowski.

TREŚĆ APELU:

My, Radne i Radni Miasta Katowice wyrażamy wsparcie i solidarność dla wszystkich kobiet w Polsce i w Katowicach. Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru.
Protestujemy przeciwko niegodziwości i haniebnym okolicznościom w jakich zapada wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Stan pandemii SARS-COV-2, okres zagrożenia w jakim się znajdujemy utrudnia wyrażenie obywatelskiego sprzeciwu, a te i tych, którzy podejmują wyzwanie i protestują, naraża na niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się na takie działania władz państwowych, które zamiast chronić obywatelki i obywateli zmusza ich do wychodzenia na ulice.

Łączymy się w proteście wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ze wszystkimi, którzy postanowili wyrazić go na ulicach Katowic. Nasze miasto jest świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Jako Radne i Radni miejscy, reprezentujący lokalną społeczność, wspieramy wszystkich w wyrażaniu demokratycznego i obywatelskiego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości władzy. Dziękujemy uczestnikom miejskich spacerów oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów.

Obserwując to, co dzieje się w naszym kraju, regionie i mieście nie możemy być obojętni. Jako przedstawicielki i przedstawiciele samorządu oraz społeczności Miasta Katowice chcemy powiedzieć dziś wszystkim protestującym: jesteśmy z Wami!

fot. Magdalena Grabowska/@grabiszse

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search