Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Rząd kupuje ponad 300 limuzyn z funduszu dla uchodźców. Łukasz Kohut prosi o wyjaśnienia Komisję Europejską

Limuzyny

Rząd ogłosił w przetarg na zakup ponad 300 limuzyn dla polskiej administracji rządowej, który ma zostać sfinansowany z wykorzystaniem środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej. Europoseł Lewicy Łukasz Kohut poprosi Komisję Europejską o wyjaśnienia.

Jak wynika z doniesień Gazety Wyborczej, rząd zakupi 308 samochodów ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej. Limuzyny mają trafić do wszystkich ministerstw i urzędów państwowych oraz wojewódzkich (na liście znajduje się 70 jednostek administracji państwowej).

Przetarg na zakup pojazdów został ogłoszony 19 października. Jak podaje Centrum Obsługi Administracji Rządowej, oprócz limuzyn będą zakupione również SUV-y z napędem na cztery koła, furgonetki i busy. Część samochodów ma posiadać napęd hybrydowy i elektryczny. Na liście placówek, które otrzymają zamówione limuzyny jest 20 ministerstw, z których część po rekonstrukcji rządu już nie istnieje. Ich aktualna liczba wynosi 14. Jak podaje Gazeta Wybrocza, limuzyny trafią do m.in. Ministerstwa Sportu oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Urzędy i ministerstwa nadal istnieją, natomiast poszczególni ministrowie, którzy łączą te dwa urzędy mają teraz okres przejściowy, więc z formalnego punktu widzenia te urzędy jeszcze kilka tygodni istnieją – wyjaśnia dziennikarzom onet.pl rzecznik rządu.

Zapotrzebowanie na nowe samochody zgłosiły wszystkie urzędy wojewódzkie oraz parę innych placówek. Okazuje się, że projektu "Wsparcie logistyczne w zakresie udzielania pomocy socjalnej II” chce skorzystać również m.in. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Centrum Obsługi Administracji Rządowej, czy Wyższy Urząd Górniczy.

Projekt zostanie dofinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej. Za wykorzystanie funduszu w naszym kraju odpowiada Departament Polityki Granicznej i Funduszy Międzynarodowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który pełni rolę Organu Odpowiedzialnego.

- Celem FAMI jest przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi i do realizacji, wzmacniania i rozwoju wspólnej polityki w zakresie azylu, ochrony uzupełniającej i ochrony czasowej oraz wspólnej polityki imigracyjnej z pełnym poszanowaniem praw i zasad zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej – czytamy na stronie copemswia.gov.pl

Komisja Europejska przyjrzy się sprawie?

Czy środki z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej mogą być faktycznie rozdysponowane w taki właśnie sposób? Z tym i innymi pytaniami zwrócił się poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut do Komisji Europejskiej.

- Celami Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej jest przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi i do realizacji, wzmacniania i rozwoju wspólnej polityki w zakresie azylu, ochrony uzupełniającej i ochrony czasowej oraz wspólnej polityki imigracyjnej – twierdzi Łukasz Kohut. - Wśród odrzucanych przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które jest organem odpowiedzialnym za wykorzystanie środków Funduszu w Polsce, projektów mających realizować jego cele, znajdują się takie projekty jak projekt Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Wspieramy uchodźców” – czytamy w piśmie.

Poseł zadał Komisji Europejskiej następujące pytania:

  1. Czy Komisja Europejska została przez polski rząd poinformowana o ww. przeznaczeniu środków z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej?
  2. Czy zdaniem Komisji ww. wydatkowanie środków z Funduszu Azylu, Migracji i integracji Unii Europejskiej jest zgodne z jego przeznaczeniem?
  3. Jakie było uzasadnienie polskiego MSWiA dla odrzucenia projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Wspieramy uchodźców”?

Interwencja Limuzyny 1 Fill 817x1155

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search