Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Stoję mocno w szeregach PiS – mówi poseł Marek Wesoły, zawieszony dziś w prawach członka partii

Marekwesoly

Marek Wesoły, śląski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który głosował przeciw tzw. ustawie futerkowej w rozmowie z portalem 24kato.pl tłumaczy powody swej decyzji i komentuje zawieszenie w prawach członka partii.

Dlaczego głosował Pan przeciw tzw. ustawie futerkowej?

Przede wszystkim ze względów ideologicznych i światopoglądowych. Nie zgadzało się to z moimi przekonaniami. Zapisy tej ustawy są także, w mojej ocenie, nieprecyzyjne i mogą wprowadzić wiele chaosu. Ma ona również tyle samo zwolenników co przeciwników i trzeba się wsłuchiwać w głosy wszystkich stron.

Czy przy tym głosowaniu obowiązywała dyscyplina partyjna?

W tej sprawie mamy sprzeczne informacje. Najpierw było powiedziane, że ustawa ma charakter ideologiczny i światopoglądowy i nie jest polityczna, ale rzeczywiście później została wprowadzona dyscyplina. Dlatego dla mnie ta sytuacja jest niezrozumiała i czekam na wyjaśnienie tej sytuacji.

Został Pan dziś zawieszony w prawach członka PiS. Jak Pan to odbiera?

Nie dostałem jeszcze żadnej oficjalnej informacji na piśmie i ciężko mi komentować ten krótki komunikat szefostwa klubu. Ja stoję mocno w szeregach Prawa i Sprawiedliwości i nie uważam, żeby były powodu do tak daleko idących działań. Jak dostanę informacje na piśmie to będę się do tego odnosił.

Uważa Pan, że to jest zbyt ostra kara?

Zdecydowanie tak. Trzeba wyjaśnić charakter tego głosowania i czy to była rzeczywiście polityczna uchwała i czy rzeczywiście obowiązywała nas dyscyplina przy tym głosowaniu. Jak widać nie byłem sam i nie ja jeden miałem takie wątpliwości.

Liczy Pan na spotkanie z kierownictwem partii i wyjaśnienie tej sytuacji?

Jestem dopiero pierwszy raz posłem, więc nie znam aż tak dobrze tych procedur, ale wyobrażam sobie, że otrzymam jakąś informacje na piśmie. Jestem lojalnym członkiem Prawa i Sprawiedliwości, od lat pracującym na wynik tego ugrupowania i myślę, że to jedno głosowanie nie było aż takim mocnym naruszeniem zapisów statutu partii. Mam nadzieję, że zostanę poproszony o wyjaśnienie, a jeśli nie to sam takie wyjaśnienie złożę na piśmie i oczywiście podporządkuję się decyzjom władz Prawa i Sprawiedliwości.

Jakie to głosowanie może mieć konsekwencje? Czy może dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych?

Nie wyobrażam sobie, żeby ta ustawa miała postawić pod znakiem zapytania najbliższy czas dla Polski. Jesteśmy w trudnym okresie i potrzebne jest, być może wymagające kompromisów, bezwzględne porozumienie i jedność. Wierzę w Zjednoczoną Prawicę i wierzę w to, że uda się pokonać te trudności, które są w tej chwili. Polska tego potrzebuje i nie możemy doprowadzić do jakiegoś chaosu. Polacy na nas liczą i wierzę, że ten obecny kryzys uda się przełamać.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search