Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Wg. posła PO obecna ilość zakażeń, to efekt wielkich zgromadzeń

Wywiad Gramatyka

Michał Gramatyka, poseł Platformy Obywatelskiej, podczas wywiadu w Radiu Piekary odniósł się m.in. do aktualnej dynamiki rozwoju epidemii w Polsce. Jego zdaniem przyczyną drastycznych wzrostów są wielkie zgromadzenia publiczne. - Nie przypominam sobie, żebyśmy zachęcali do tego, żeby maszerować - mówił podczas rozmowy z Marcinem Zasadą.

Od tygodnia przez cały kraj przetacza się fala protestów, więc poranna Rozmowa Dnia w Radiu Piekary musiała poruszyć temat niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Redaktor Marcin Zasada właśnie od tej kwestii rozpoczął rozmowę ze swoim wtorkowym gościem. Michał Gramatyka przyznał, że zgodnie z prawem orzeczenie powinno zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw. To z kolei jest niezbędne, aby decyzja TK weszła w życie. - Abstrahując jak gdyby od całego tragizmu tej sytuacji wywołanej tą fatalną decyzją tak zwanego trybunału, bo tego nie można nazwać wyrokiem, a podobnie, jak trybunału nie można nazwać trybunałem, no to prawo jest prawem - stwierdził na antenie piekarskiego radia. - Jestem przekonany, że wyroki należy publikować - dodał.

Michał Gramatyka wyjawił, że jego biuro poselskie organizuje pomoc prawną dla osób uczestniczących w protestach. W trakcie rozmowy pozwolił sobie na złośliwość pod adresem Macieja Kopca, posła Lewicy, który 24 października został zatrzymany przez Policję podczas manifestacji pod katowicką archikatedrą. - Pierwszy raz usłyszałem o nim w momencie, kiedy się tam awanturował - powiedział z uśmieszkiem.

Gospodarz audycji chcąc sprowokować swojego rozmówcę, stwierdził, że Platforma Obywatelska i opozycja w ogóle są mało wiarygodne w swoich działaniach, ponieważ wpierw krytykowano pomysł organizacji wyborów podpierając się zagrożeniem epidemicznym, a teraz zachęca się do udziału w protestach. - Wtedy mówiliście "Wybory śmierci", "Koniec świata", a dzisiaj "ubierzcie maseczkę". Jaki tam jest dystans? Przecież tam jest człowiek na człowieku - powiedział Marcin Zasada. W odpowiedzi na te słowa poseł PO przytoczył wypowiedź Borysa Budki, który postulował przeprowadzenie wyborów wiosną 2021 roku. - To, co się dzieje dzisiaj, jest w prostej linii pochodną zachowań polityków PiS i przekonywania ludzi, że nie należy się bać pandemii, organizowania gigantycznych zgromadzeń publicznych, na których nikt nie nosił maseczek - mówił Michał Gramatyka.

Zasada jednak dalej drążył temat protestów i zachęcania do udziału w przemarszach przez polityków opozycji. - Nie przypominam sobie, żebyśmy zachęcali do tego, żeby maszerować - powiedział Gramatyka. - Na pewno zachęcam ludzi, przynajmniej na swoim profilu, do tego, żeby nosili maseczki, [...] żeby się zabezpieczali odpowiednio, na pewno mówię im, gdzie mogą znaleźć pomoc, ale na pewno nie zachęcam do tego, żeby... na pewno nie wyprowadzam ludzi na ulicę - sprecyzował polityk.

Według Michała Gramatyki obecny moment jest najgorszym, aby podejmować tak kontrowersyjne decyzje, ponieważ w Polsce i na całym świecie panuje epidemia. Sam jednak spędził cały wywiad w zamkniętym pomieszczeniu bez maseczki i wyciągnął ją dopiero na sam koniec. - Założę ją, jak się tylko dystans pomniejszy – stwierdził poseł.

Całą rozmowę w Radiu Piekary można obejrzeć poniżej:

Oprócz spraw związanych z protestami i epidemią koronawirusa, spora część wywiadu dotyczyła również wyborów w Stanach Zjednoczonych oraz tego, co może oznaczać dla Polski zmiana na prezydenckim fotelu.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search